opis sprawy

Interpelacja w sprawie nadmiernej biurokracji w Polsce

Interpelacja nr 7297

do ministra administracji i cyfryzacji

w sprawie nadmiernej biurokracji w Polsce

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o zainteresowanie się sprawą znaczącego wzrostu biurokratyzacji w Polsce.

   Najbardziej rzucającym się w oczy polskim problemem zarówno dla obywateli polski, jak i dla przyjezdnych jest nadmierny rozrost biurokracji. Naszą biurokracją zainteresował się ostatnio magazyn brytyjski ˝The Economist˝, który wylicza absurdy polskiej rzeczywistości.

   Ze zdziwieniem tygodnik zauważa także, że w Polsce każda umowa o pracę dorywczą musi byś sporządzana na piśmie. Tylko naszym urzędnikom wydaje się to zupełnie normalne, gdyż za granicą, jak widać, jest to postrzegane jako kuriozum. A takich sytuacji, gdzie z pozoru błahe sprawy wymagają urzędniczej akceptacji, jest przecież całe mnóstwo.

   Artykuł spotkał się z żywym odbiorem wśród polskich internautów. Szczególnie źle oceniany jest ZUS. Większość widzi w armii urzędników największą przeszkodę w rozwoju przedsiębiorczości, a co za tym idzie, obarcza za wzrost bezrobocia. Dostrzega się też problem w sprzeczności uchwalanych przepisów prawnych oraz w uznaniowości biurokratów. Każdy przedsiębiorca, prowadząc swoją działalność, przechodzi prawdziwą drogę przez mękę w konfrontacji z armią biurokratów i gąszczem przepisów, do jakich zmuszony jest się stosować.

   Sama władza generuje ogromne dla państwa koszty, jednak są one niczym, jeśli przyjrzymy się, jak wydawane są przychody z podatków obywateli, często bez ekonomicznego uzasadnienia. Zwykli obywatele uważają, że nikt się nie liczy z tym, że na każdą złotówkę trzeba ciężko pracować. Wynagrodzenia i liczne urzędnicze przywileje, które nie mają nic wspólnego z wynagrodzeniami za pracę na rynku, nie są adekwatne do efektów pracy. Urzędnik na kierowniczym stanowisku często zarabia więcej, niż wynosi średnia krajowa. Ludzie pracujący w sferze prywatnej, wytwarzający konkretne dobra zarabiają mniej niż część urzędników. Według organizacji takich jak OECD Polska jest bardzo źle rządzona, polscy przedsiębiorcy radzą sobie dobrze.

   Bez zdecydowanych działań na rzecz ograniczenia kosztów funkcjonowania aparatu urzędniczego Polska nie ma szans na prawdziwy rozwój. Przy takich absurdach urzędniczej rzeczywistości Polska będzie tkwić w cywilizacyjnym ogonie Europy. Konieczne są przejrzyste, proste procedury postępowania, jasno określona odpowiedzialność za poszczególne zadania.

   W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o odpowiedź na pytania:

   Jakie są plany ministerstwa dotyczące zmniejszenia znacząco rozbudowanej biurokracji w Polsce?

   Czy istnieje możliwość likwidacji uciążliwych i niepotrzebnych dla obywateli obowiązków urzędniczych?

   Co jest powodem tak znacznej biurokratyzacji w Polsce?

   Z poważaniem

   Poseł John Abraham Godson

   Łódź, dnia 23 lipca 2012 r.