opis sprawy

Interpelacja w sprawie zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej pocisków SPIKE

Interpelacja nr 33176

do ministra obrony narodowej

w sprawie zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej pocisków SPIKE

Szanowny Panie Premierze,

W dniu 26 maja br. W czasie konferencji „Nauka-Przemysł-Obronność” gen. bryg. Sławomir Pączek przekazał informację, że ministerstwo obrony narodowej zamierza dokonać zakupu 1000 sztuk przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE, które miałyby zostać wykorzystane do uzbrojenia kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz śmigłowców.

W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie następujących kwestii:

  1. Jaki jest obecnie udział polskiego przemysłu w produkcji dostarczanych dla polskiej armii zestawów SPIKE?

  2. Ponad 10 lat temu resort obrony narodowej za kwotę ponad 1,5 mld złotych dokonał zakupu rakiet SPIKE produkowanych przez izraelski koncern Rafael. Czy obecny zakup 1000 rakiet dotyczy wersji SPIKE LR, jak w tymże kontrakcie, czy też innej wersji
    i ewentualnie jakiej?

  3. Jaka jest podstawa prawna zakupu dalszych 1000 sztuk rakiet SPIKE lub też innej ich wersji?

  4. Czy w wyniku poprzedniego kontraktu na dostawy pocisków SPIKE polski przemysł obronny uzyskał własną ofertę eksportową, czy dalej jest ściśle zależny od producenta?

  5. Wykorzystywana w pojazdach Rosomak wieża Hitfist30 jest własnością włoskiej firmy. Jaki ma być koszt wyposażenia tych wież w pociski SPIKE i czy po wydaniu milionów złotych polskiego przemysł obronny będzie dysponował prawami do nowego systemu wieżowego zintegrowanego z pociskami przeciwpancernymi, czy też środki budżetowe należy traktować jako swego rodzaju sfinansowanie włoskiemu koncernowi opracowania nowej wersji jego produktu?

  6. Czy w zakupionych śmigłowcach CARACAL firmy AIRBUS mają zostać wykorzystane pociski SPIKE LR, a jeżeli nie to jakie i na jakiej podstawie mają zostać pozyskane przez MON?

  7. Planowane do zakupu 1000 sztuk pocisków SPIKE ma znaleźć zastosowanie również w opracowywanej przez polski przemysł obronny wieży bezzałogowej. Obecnie, w wyniku zaniedbań strony polskiej, krajowy przemysł nie posiada dostępu do izraelskich technologii umożliwiających integrację SPIKE LR z polskim systemem, co sprawia, że pomimo wydania ponad 1,5 mld złotych budżet będzie ponosił kolejne koszty na rzecz izraelskiego producenta pocisków. Czy resort obrony narodowej, podejmując decyzję o zakupie dalszych 1000 sztuk rakiet SPIKE zakłada uzyskanie od firmy Rafael praw do samodzielnej integracji SPIKE w systemie wieży bezzałogowej?

Z poważaniem

/-/ Jerzy Polaczek