Interpelacja nr 25655
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie możliwości wprowadzenia ustawowej abolicji płatników KRUS
Szanowny Panie Ministrze! W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 15 stycznia 2013 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r. poz. 1551) powstała możliwość umorzenia nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Osoby uprawnione do złożenia wniosku to płatnicy, którzy w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegali obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej bądź działalności w zakresie wolnego zawodu lub jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, oraz spadkobiercy i osoby trzecie, wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Ustawa ta przewiduje również, że umorzeniu podlegają składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne, odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu, opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.
Możliwością wprowadzenia podobnych rozwiązań zainteresowani są również rolnicy, dla których obecnie obowiązujące przepisy nie stwarzają żadnych możliwości ochrony prawnej, np. na wypadek utraty pracy przez zatrudnionego etatowo rolnika opłacającego składki KRUS.
W związku z powyższym zwracam się z pytaniem: Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie powyższych zmian również dla płatników należących do KRUS?
Poseł Artur Gierada
Kielce, dnia 31 marca 2014 r.