opis sprawy

Interpelacja w sprawie badań jakości powietrza w Płocku

Interpelacja nr 33275

do ministra środowiska

w sprawie badań jakości powietrza w Płocku

Szanowny Panie Ministrze,

Od dłuższego czasu sprawą niezwykle istotną i wciąż niewyjaśnioną pozostaje jakość powietrza w mieście Płock, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie największej polskiej rafinerii będącej własnością PKN ORLEN. Petrochemia oraz współpracujące z nią zakłady są niewątpliwie poważnymi emitentami szeregu szkodliwych substacji. O ile płocka rafineria została w latach dziewięćdziesiątych skreślona z listy największych „trucicieli” powietrza w Polsce, jej obecny wpływ na zdrowie mieszkańców Płocka pozostaje nieznany. Nie są bowiem prowadzone żadne długofalowe badania naukowe, na podstawie których można by stwierdzić ewentualne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia ze strony płockiego przemysłu. Bieżące pomiary prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie spotykają się z zaufaniem lokalnego samorządu, czemu dał on wyraz w 2013 roku po raz pierwszy w historii odrzucając roczną informację inspektoratu o stanie środowiska.

W związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Dlaczego płocka rafineria została skreślona z latach 90. z listy najpoważniejszych „trucicieli” w Polsce?
  2. Jak stopień zanieczyszczenia powietrza w Płocku przedstawia się w kontekście innych miast o podobnej ilości mieszkańców?
  3. Jakie są główne źródła zanieczyszczeń powietrza w Płocku?
  4. Jakie są możliwie sposoby ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w Płocku?
  5. Jak zanieczyszczenie powietrza w Płocku przedstawiało się w latach 2007–2015 na podstawie poszczególnych wskaźników, którymi dysponuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska?

Z poważaniem,

Marek Opioła