opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie zezwoleń na pistolety alarmowe

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 27131

w sprawie zezwoleń na pistolety alarmowe

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 30 czerwca 2014 r. (znak: SPS-023-27131/14) dotyczące interpelacji posła na Sejm RP pana Jana Warzechy oraz grupy posłów w sprawie zezwoleń na pistolety alarmowe uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z późn. zm.), zwanej dalej ˝ustawą˝, bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego. Policja, dokonując kwalifikacji danego rodzaju broni, korzysta każdorazowo z analizy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji (CLKP). W przypadku wskazanym w wystąpieniu CLKP uznało rewolwery marki Zoraki K-10 kal. 6 mm/10 mm oraz pistolety gazowe Walther model P22 kal. 9 mm za broń palną, na której posiadanie wymagane jest pozwolenie. Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy broń palną i amunicję do tej broni, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 11, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji. Rozważane zagadnienie pozostaje więc w ustawowo zastrzeżonej właściwości Policji. Z uwagi na zakwalifikowanie rewolwerów Zoraki K-10 kal. 6 mm/10 mm i pistoletów Walther model P-22 kal. 9 mm do broni palnej, na której posiadanie wymagane jest pozwolenie na broń, w każdym przypadku ujawnienia przez Policję posiadania jej bez pozwolenia są podejmowane czynności w związku z podejrzeniem popełnienia czynu z art. 263 § 2 Kodeksu karnego.

   Odnosząc się natomiast do poruszonej w wystąpieniu kwestii planowanego rozpoczęcia prac przez CLKP nad różnymi rodzajami broni, których efekty mają być znane w listopadzie 2014 r., pragnę poinformować, że CLKP realizuje obecnie projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pn. ˝Badanie prędkości pocisków o niskiej energii˝, którego celem jest wyznaczenie parametrów toru lotu pocisków wystrzeliwanych m.in. z przytaczanego rodzaju broni oraz określenie stopnia oddziaływania tych pocisków na substancję imitującą ciało ludzkie. Należy jednak stwierdzić, zgodnie z przekazanym przez Komendę Główną Policji stanowiskiem, że wyniki przeprowadzonych badań nie będą miały wpływu na stanowisko CLKP w zakresie ustawowej klasyfikacji przedmiotowej broni. Podkreślenia wymaga, że CLKP przeprowadza na bieżąco badania różnego rodzaju broni, w tym rewolwerów i pistoletów, o których mowa w przedmiotowej sprawie. Z ewidencji prowadzonej w Zakładzie Broni i Mechanoskopii CLKP wynika, że pistolety gazowe Walther model P22 kal. 9 mm były badane od 2006 r., natomiast rewolwery Zoraki K-10 kal. 6 mm/10 mm od 2011 r.

   Ponadto pragnę poinformować, że w procedowanym obecnie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (druk nr 2331) zaproponowane zostało wprowadzenie do ustawy o broni i amunicji definicji kalibru dla poszczególnych rodzajów broni, a w przepisach przejściowych zobowiązano osoby posiadające broń alarmową o kalibrze powyżej 6 mm oraz broń gazową o kalibrze 6 mm i większym do wystąpienia, w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Grzegorz Karpiński

   Warszawa, dnia 25 lipca 2014 r.