Odpowiedź ministra nauki i szkolnictwa wyższego
na zapytanie nr 5145
w sprawie zatrudniania osób niepełnosprawnych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i podległych urzędach centralnych oraz państwowych jednostkach organizacyjnych
Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma (SPS-024-5145/13) z dnia 11 września 2013 r. dotyczącego zapytania pana posła Tadeusza Tomaszewskiego w sprawie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i podległych urzędach centralnych oraz państwowych jednostkach organizacyjnych informuję, co następuje.
Ad 1. W dniu 30 czerwca 2013 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatrudnionych było 13 osób niepełnosprawnych, tj. 3,21% ogółu zatrudnionych. W Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, jednostce podległej ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego, na dzień 30 czerwca 2013 r. nie było zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych ustalany jest na podstawie dostarczonych przez pracowników orzeczeń o niepełnosprawności.
Ad 2. W dniu 30 czerwca 2013 r. w Gabinecie Politycznym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatrudnionych było 5 osób.
Ad 3. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2012 r. zatrudnionych zostało 35 osób, zaś w 2013 r. 21 osób.
Ad 4. Ministerstwo, mając na względzie wnioski wypływające z konferencji pt. ˝Osoby niepełnosprawne jako kandydaci na wolne stanowiska w służbie cywilnej - podsumowanie konferencji i wnioski na przyszłość˝, a także prawidłowe stosowanie znowelizowanych przepisów ustawy o służbie cywilnej, podejmuje działania, które mają na celu wyrównanie szans osób niepełnosprawnych w zakresie ubiegania się o pracę w administracji rządowej. Nabory w ministerstwie prowadzone są zgodnie z zasadą otwartego i konkurencyjnego naboru do służby cywilnej. Wszyscy kandydaci podlegają weryfikacji i ocenie na jednolitych zasadach, a osoby niepełnosprawne na wszystkich etapach naboru traktowane są na równi z pozostałymi kandydatami do pracy z zachowaniem prawa pierwszeństwa w zatrudnieniu. Ponadto w każdym z ogłoszeń o wolnym stanowisku pracy przy naborze do służby cywilnej stosowane są zapisy zachęcające osoby niepełnosprawne do udziału w prowadzonych rekrutacjach.
Należy podkreślić, iż budynek Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozbawiony jest barier architektonicznych, co ułatwia osobom niepełnosprawnym korzystanie z infrastruktury urzędu oraz jego otoczenia. Dodatkowo strona internetowa urzędu posiada wersję dla niedowidzących, a w przypadku jakichkolwiek pytań pracownicy ministerstwa udzielają niezbędnej pomocy osobom niepełnosprawnym.
W urzędzie dąży się również do przełamywania barier subiektywnych, czego przykładem może być uczestnictwo osoby zatrudnionej w komórce kadrowej w szkoleniu zorganizowanym przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych pn. ˝Służba cywilna pracodawcą osób niepełnosprawnych˝, które to poświęcone było zagadnieniom stosowania przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Ministerstwo, oprócz podejmowania działań określonych w ustawie o służbie cywilnej mających na celu wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych i osiągnięcie wskaźnika 6% ogółu zatrudnionych, umożliwia odbycie stażu zawodowego, praktyk lub wolontariatu, również przez osoby niepełnosprawne, m.in. poprzez współpracę z urzędem pracy.
Ponadto przy realizacji zamówień publicznych jest dokonywana analiza rynku w zakresie pracodawców spełniających wymagania określone w art. 22 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pod kątem możliwości uzyskania obniżenia wpłat na PFRON. Powyższe działania są realizowane z uwzględnieniem ustawy o finansach publicznych w zakresie wydatkowania środków finansowych w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów i optymalnego doboru metod i środków służących o osiągnięcia założonego celu oraz w ramach posiadanych środków.
Ad 5. Jednocześnie należy podkreślić, że osoba niepełnosprawna nie ma obowiązku dostarczenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności, dlatego też rzeczywista liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych może być wyższa.
Łączę wyrazy szacunku
Minister
Barbara Kudrycka
Warszawa, dnia 2 października 2013 r.