Interpelacja nr 4819
do ministra sprawiedliwości
w sprawie nadużywania przez polskie władze europejskich nakazów aresztowania (ENA)
Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra z interpelacją w sprawie nadużywania przez polskie władze europejskich nakazów aresztowania (ENA).
Nie od dziś wiadomo, że wnioski o europejski nakaz aresztowania z Polski zasypują inne kraje europejskie, przede wszystkim Wielką Brytanię, będącą głównym celem polskiej emigracji po 2004 r. Nawet w najbardziej błahych sprawach polskie prokuratury i sądy zwracają się o przekazanie podejrzanych. Wnioski nie dość, że są bardzo kosztowne, to jeszcze pochłaniają ogrom czasu. A i tak tylko 12,5% z nich kończy się skutecznym przekazaniem poszukiwanej osoby.
Oczywistym jest, że osoby są ścigane za łamanie prawa i nie powinny uniknąć wymiaru sprawiedliwości, jednak z ENA należałoby korzystać bardziej oględnie, tylko w przypadku poważnych przestępstw. A teraz nawet za kradzież roweru przed kilku lub czasem kilkunastu laty mechanicznie zostaje wydawany europejski nakaz aresztowania. Nie widać więc stosowania zasady proporcjonalności, która wymaga, by użyte środki były adekwatne do społecznej szkodliwości czynu.
W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1. Ile wniosków o zastosowanie ENA przesłała Polska do innych państw w ubiegłym roku oraz jaka była liczba wniosków przesłanych do Polski przez inne państwa?
2. Czy resort sprawiedliwości rozważa nowelizację przepisów karnych w zakresie ENA tak, aby korzystać z tej instytucji w sytuacjach naprawdę poważnych?
Z poważaniem
Poseł Jadwiga Wiśniewska
Warszawa, dnia 10 maja 2012 r.