opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie wakujących etatów w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 19432

w sprawie wakujących etatów w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 15 lipca 2013 r. (sygn. SPS-023-19432/13) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Andrzeja Dudy w sprawie wakujących etatów w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Główną Policji na dzień 1 lipca 2013 r. stan etatowy garnizonu małopolskiego wynosił 7787 etatów. Liczba wakatów wynosiła 522, co stanowiło 6,7% ogólnego stanu etatowego ww. garnizonu. Z kolei w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie było 168 wakatów, co stanowiło 7,92% stanu etatowego jednostki.

   Należy wskazać, że liczba etatów dla Komendy Miejskiej Policji w Krakowie obliczona według kryteriów zawartych w § 4 zarządzenia nr 88 komendanta głównego Policji z dnia 1 lutego 2011 r. w sprawie zasad naliczeń etatowych w Policji (Dz. Urz. KGP Nr 2, poz. 7) wyniosła 1810 stanowisk policyjnych. Kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podjęło decyzję o przyznaniu ww. jednostce dodatkowych 306 etatów. Ponadto z dniem 1 stycznia 2013 r. komendant KWP w Krakowie zdecydował o przekazaniu KMP w Krakowie kolejnych 6 etatów policyjnych.

   Pragnę również nadmienić, że w 2013 r. w skali ogólnopolskiej limit przyjęcia do służby w Policji określony został przez komendanta głównego Policji na poziomie 5560 osób, w tym dla garnizonu małopolskiego na poziomie 373 osób, co stanowi ponad 6,7% z ogółu limitu zaplanowanego do realizacji na ten rok przez wszystkie komendy wojewódzkie (stołeczną) Policji.

   Zgodnie z informacjami przekazanymi przez KGP na dzień 29 lipca 2013 r. do służby w małopolskim garnizonie Policji zostało przyjętych 193 policjantów. Minimalny limit przyjęcia przewidziany dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie od dnia 20 sierpnia do dnia 19 listopada 2013 r. zaplanowany został na poziomie dodatkowych 180 policjantów, natomiast limit przyjęć do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wynosił 35 policjantów (dodatkowo w sierpniu 2013 r. planowane jest 50 przyjęć).

   Jednocześnie warto podkreślić, że małopolski komendant wojewódzki Policji, mając na uwadze zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa, podejmuje szereg działań zmierzających do wzmocnienia sił policyjnych w Krakowie. Systematycznie do służby na terenie aglomeracji kierowani są funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

   Dzięki wsparciu władz miasta, które zrefundowały część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem, na ulice Krakowa w latach 2010-2013 skierowano dodatkowo 467 funkcjonariuszy, którzy, pełniąc służbę, doskonalili równocześnie swoje umiejętności.

   Podjęto również działania zmierzające do zaangażowania na rzecz poprawy bezpieczeństwa innych organów i służb, w tym: Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Służby Ochrony Kolei.

   Pragnę również wskazać, że małopolski komendant wojewódzki Policji zdecydował, iż do czasu uzupełnienia stanu etatowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie będą tam kierowani funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Rafał Magryś

   Warszawa, dnia 8 sierpnia 2013 r.