Interpelacja nr 32475
do ministra obrony narodowej
w sprawie przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP
Panie Ministrze,
Modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP to sprawa fundamentalna dla bezpieczeństwa państwa w kontekście wyposażenia naszej armii, ale także rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Silny i nowoczesny przemysł zbrojeniowy to nie tylko sprawa gospodarki, ale również bardzo istotny element strategicznego bezpieczeństwa narodowego. Rząd w dziedzinie bezpieczeństwa państwa ma obowiązek najlepszego działania nie tylko na rzecz Sił Zbrojnych, ale również tej gałęzi gospodarki.
W Polsce mamy dwa przedsiębiorstwa, które produkują bardzo dobre śmigłowce, które są użytkowane przez najnowocześniej wyposażone armie świata. Są to PZL-Świdnik SA oraz PZL Mielec Sp. z o.o.. Wydaje się oczywiste, że pomiędzy nimi powinien rozstrzygnąć się przetarg na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP.
Niestety, w dniu 21 kwietnia br. Prezydent Komorowski ogłosił decyzję o wyborze śmigłowca H255 Caracal francuskiej firmy Airbus Helicopters.
Dzień później Premier Jerzy Buzek tak ocenił ten wybór: „Decyzja MON ws. śmigłowców jest szokująca. Nie wyobrażam sobie, żeby Francja, USA, czy jakikolwiek inny kraj, który produkuje na swoim terenie dwa niezłe śmigłowce, które kupuje cały świat, zdecydował się na zakup innych maszyn.”
Panie Ministrze, proszę o odpowiedź na poniższe pytania związane z w/w przetargiem:
Czy rekomendacja komisji przetargowej jest zgodna z ostateczną decyzją MON. Czy możemy zapoznać się z rekomendacją komisji przetargowej.
Czy w warunkach przetargu był wymóg, że każda oferta ma spełnić 100% warunków przetargu i czy oferta Airbus'a je wypełnia w 100%?
Jaka jest cena jednostkowa śmigłowca w poszczególnych ofertach?
Jaki jest harmonogram przetargu, kiedy jest przewidywane podpisanie umowy na dostawę śmigłowców?
Panie Ministrze, z Pańskiego wystąpienia wynika, że w całym postępowaniu przetargowym kluczowym zagadnieniem było przestrzeganie procedur. Czy dla MON ważniejsze, decydujące o wyborze oferenta, jest przestrzeganie procedur, czy pozyskanie najlepszego sprzętu wojskowego dla SZ RP wraz z najlepszą ofertą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego?