Zapytanie nr 4813
do ministra zdrowia
w sprawie ponownego uruchomienia poradni ginekologicznej na terenie gm. Żarów, woj. dolnośląskie
Do mojego biura poselskiego zgłosili się przedstawiciele lokalnej społeczności z gminy Żarów (woj. dolnośląskie, powiat świdnicki) zaniepokojeni likwidacją poradni ginekologicznej w tamtejszej przychodni zdrowia. Dotychczasowa poradnia działająca do września 2012 r. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Medicus cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkanek gminy, a także wielu innych kobiet z okolicznych miejscowości. Pracująca w niej położna prowadziła, oprócz opieki nad pacjentkami, ciężarnymi i młodymi matkami, szeroko zakrojoną działalność oświatową oraz profilaktyczną wśród uczennic miejscowego gimnazjum i szkoły średniej. Gabinet był czynny od godziny 7.30, aby umożliwić pracującym oraz uczącym się kobietom możliwość skorzystania z konsultacji i wizyty lekarskiej. Należy również podkreślić, że był on wyremontowany i nowocześnie wyposażony.
Po zamknięciu poradni ginekologicznej mieszkanki Żarowa wystosowały protesty do Narodowego Funduszu Zdrowia, a także rzecznika praw pacjenta, przedstawiając petycję z uzyskanym poparciem ok. 600 mieszkańców gminy. Z odpowiedzi, którą uzyskały, wynikało, że urzędnicy z Wrocławia nie mieli nawet wiedzy, gdzie leży gmina Żarów, ponieważ zaproponowali, aby pacjentki korzystały z ginekologa w powiecie głogowskim, oddalonym od ich miejsca zamieszkania o ponad 100 km. Pacjentki przychodni nie mogą pogodzić się z likwidacją gabinetu.
Z powodu konieczności dojazdu do znacznie oddalonych miejscowości, w których przychodnie ginekologiczne nadal funkcjonują, mieszkanki rzadko korzystają z lekarskiej porady specjalistycznej - najbardziej zagrożone są kobiety ciężarne. Warto zwrócić uwagę, że w sąsiedniej Świdnicy czynnych jest dziewięć gabinetów ginekologicznych, jednak dojazd dla mieszkanek gminy Żarów jest bardzo utrudniony z powodu braku dogodnych połączeń komunikacyjnych z tą miejscowością.
Należy zauważyć, że w znacznie mniejszej, sąsiedniej gminie Jaworzyna Śląska gabinet ginekologiczny po protestach lokalnej społeczności zdecydowano się ostatecznie przywrócić, jednak również w tym przypadku samo położenie miejscowości, jak i brak rozwiniętych połączeń komunikacyjnych nie daje mieszkankom Żarowa możliwości nieskrępowanego korzystania z usług ochrony zdrowia.
Wobec powyższego zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem poselskim:
1. Jakie działania interwencyjne może podjąć ministerstwo w celu ponownego uruchomienia poradni ginekologicznej w Żarowie?
2. Z jakiego powodu Narodowy Fundusz Zdrowia podjął decyzję o likwidacji poradni ginekologicznej w Żarowie, biorąc pod uwagę, że cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkanek gminy oraz innych okolicznych miejscowości?
3. Czy propozycja pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy wskazali protestującym mieszkankom z gminy Żarów alternatywną poradnię ginekologiczną oddaloną od miejsca ich zamieszkania o ponad 100 km, jest w opinii ministerstwa racjonalna, biorąc pod uwagę art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
Z poważaniem
Poseł Anna Zalewska
Warszawa, dnia 9 lipca 2013 r.