opis sprawy

Interpelacja w sprawie wydatków poniesionych na przygotowania do realizacji inwestycji Opole II - budowa bloków nr 5 i 6 w PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Opole oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju w związku z planowanym zaniechaniem inwestycji

Interpelacja nr 17612

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie wydatków poniesionych na przygotowania do realizacji inwestycji Opole II - budowa bloków nr 5 i 6 w PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Opole oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju w związku z planowanym zaniechaniem inwestycji

   W dniu 5 kwietnia 2013 r. Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA poinformował, że Zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, spółki zależnej PGE, podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego projekt Opole II, polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Głównym akcjonariuszem PGE, posiadającym prawie 62% udziałów w spółce, jest Skarb Państwa. 6 miesięcy wcześniej, 12 października 2012 r., w drugim exposé zapewniał Pan Premier, że Elektrownia Opole zostanie rozbudowana, co będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski, tworząc jednocześnie tysiące nowych miejsc pracy.

   Projekt Opole II to najważniejsza inwestycja energetyczna w Polsce, mająca równoważyć negatywny bilans energetyczny naszego kraju od 2018 r. Energia elektryczna z bloków nr 5 i 6 ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-zachodniego. Inwestycja warta prawie 12 mld zł przygotowywana była przez lata, w tym czasie podjęto szereg kosztownych działań mających zapewnić realizację tej inwestycji. Projekt ten to także kluczowa inwestycja dla rozwoju regionu opolskiego, do której przygotowywał się samorząd lokalny, wyższe uczelnie i lokalni przedsiębiorcy; w regionie miała zapewnić nawet 5 tys. nowych miejsc pracy. W związku z planowaną rozbudową elektrowni Politechnika Opolska utworzyła nowe kierunki kształcenia, a miasto Opole podjęło budowę drogi dojazdowej do elektrowni - jest to największa inwestycja lokalna, warta 40 mln zł. Brak realizacji rozbudowy Elektrowni Opole to brak impulsu dla gospodarczego rozwoju całego regionu.

   Dodatkowo projekt Opole II jest w dalekim stopniu zaawansowania i ma być realizowany w formule brown-field, przy wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury okołoblokowej, co pozwala na obniżenie potrzebnych nakładów inwestycyjnych oraz skrócenie czasu realizacji inwestycji.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na pytania:

   1. Jakie koszty poniósł do tej pory Skarb Państwa w związku z planowaną i przygotowywaną rozbudową Elektrowni Opole?

   2. Jakie są szacowane koszty związane z planowanym zaniechaniem inwestycji - koszty związane z odstąpieniem od już podpisanych umów, odszkodowaniami itp.?

   3. Czy rozważane jest wypłacenie przez Skarb Państwa odszkodowania miastu Opole za koszty poniesione w związku z przygotowaniami do realizacji budowy drogi dojazdowej do elektrowni na potrzeby realizacji projektu Opole II?

   4. Projekt rozbudowy Elektrowni Opole związany jest z koniecznością równoważenia przyszłego negatywnego bilansu energetycznego kraju, a energia z Elektrowni Opole miała zapewnić bezpieczeństwo energetyczne południowo-zachodniej Polsce, w tym miastu Wrocław. Jakie, w przypadku zaniechania realizacji rozbudowy Elektrowni Opole, przewidziane są inne drogi dla zrównoważenia bilansu i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz jakie są koszty alternatywnych rozwiązań?

   Z poważaniem

   Poseł Patryk Jaki

   Opole, dnia 25 kwietnia 2013 r.