opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie okresu, na jaki można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 22839

w sprawie okresu, na jaki można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Łukasza Zbonikowskiego przesłaną przy piśmie z dnia 25 listopada 2013 r., znak: SPS-023-22839/13, dotyczącą okresu, na jaki można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły, przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

   W obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), stanowisko dyrektora szkoły może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu lub osobie niebędącej nauczycielem przy spełnieniu przez kandydatów na ww. stanowisko wymagań określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowiska kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (Dz. U. Nr 184, poz. 1436, z późn. zm.).

   Stosownie do art. 36a ust. 13 ww. ustawy stanowisko dyrektora szkoły powierza się na okres pięciu lat szkolnych, a zgodnie z drugim zdaniem wskazanej powyżej regulacji prawnej w uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż jeden rok szkolny. Jak wynika z powyższego, zasadą jest powierzanie stanowiska dyrektora na pięć lat szkolnych, zaś wyjątkiem od niej powierzenie na okres krótszy. Zatem w tym stanie prawnym powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na czas dłuższy niż pięć lat szkolnych jest nieuzasadnione.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że powierzanie stanowisk dyrektorów szkół i odwoływanie z tych stanowisk należy do kompetencji organów prowadzących. Natomiast nadzór nad działalnością organów prowadzących z punktu widzenia legalności sprawuje wojewoda, w myśl art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. Nr 31, poz. 206, z późn. zm.), który posiada uprawnienia do stwierdzenia nieważności uchwały lub zarządzenia wydanego w sprawie, o czym mowa w art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.).

   Odnosząc się do kwestii prawidłowego naliczenia pięciu lat szkolnych przy powierzaniu stanowiska dyrektora szkoły z dniem 1 lipca 2013 r., należy zauważyć, że zgodnie z brzmieniem art. 63 ustawy o systemie oświaty rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku. W związku z powyższym należy przyjąć, że naliczając okres powierzenia stanowiska dyrektora szkoły od dnia 1 lipca 2013 r., z dniem 31 sierpnia 2013 r. skończył się pierwszy rok szkolny, w którym dyrektor rozpoczął swoją kadencję. Po doliczeniu kolejnych czterech lat szkolnych koniec pięcioletniej jego kadencji upłynie z dniem 31 sierpnia 2017 r.

   Przekazując Pani Marszałek powyższe wyjaśnienia, uprzejmie proszę o ich przyjęcie.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Przemysław Krzyżanowski

   Warszawa, dnia 10 grudnia 2013 r.