Interpelacja nr 17963
do ministra środowiska
w sprawie motyla dostojka akwilonaris
Szanowny Panie Ministrze! Jednym z gatunków chronionych motyli w Polsce jest dostojka akwilonaris, Boloria aquilonaris (Stichel, 1908). Gatunek tego niewielkiego motyla jest ściśle związany z miejscem występowania poprzez uzależnienie od roślin żywicielskich, którymi są: żurawina błotna, Vaccinium oxycoccus, fiołek, Viola, i modrzewnica zwyczajna, Andromeda polifolia.
Prawdą jest, że systematycznie zmniejsza się zasięg występowania tego gatunku, co jest bezpośrednio związane z osuszaniem torfowisk wysokich i wycinką borów bagiennych. Jednak zjawiska te nie są bezpośrednio wymierzone w ten gatunek motyla, a jedynie w zagospodarowanie przestrzenne terenu. Na podmokłych torfowiskach wysokich, szczególnie na terenach Polski północnej, gatunek ten występuje stosunkowo licznie, ponieważ nie nastąpiła ingerencja człowieka w jego siedlisko.
Dlatego pytam Pana Ministra:
1. Jakie powody kierowały ministerstwem, że umieścił dostojkę akwilonaris, Boloria aquilonaris (Stichel, 1908) na wykazie gatunków chronionych na terytorium RP?
2. Czy wpis na listę gatunków chronionych nie wpływa czasem na podniesienie wartości wśród kolekcjonerów przez wytworzenie presji nielegalnego posiadania?
Z poważaniem
Poseł Piotr Chmielowski oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 13 maja 2013 r.