opis sprawy

Interpelacja w sprawie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Interpelacja nr 23460

do ministra kultury i dziedzictwa narodowego

w sprawie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

   Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie do mojego biura poselskiego zgłosili się przedstawiciele organizacji społecznych, zaniepokojeni dalszym losem działki przy ul. 29 Listopada, stanowiącej część parku Łazienki Królewskie w Warszawie.

   Zgodnie z przedstawionym mi oświadczeniem stołecznego konserwatora zabytków m.st. Warszawy, zamieszczonym na stronie internetowej urzędu, konserwator wydał niepokojące zalecenia, dotyczące możliwości budowy budynku mieszkalnego na terenie nieruchomości przy ul. 29 Listopada 5 w Warszawie.

   Z uzyskanych przez stronę społeczną dokumentów wynika, że działka ta stanowi część parku Łazienki Królewskie w Warszawie, wpisanego do rejestru zabytków pod nr 2/1, na podstawie decyzji z dnia 1 lipca 1965 r. Wynika to m.in. z treści studium uwarunkowań m.st. Warszawy, w którym funkcją dla tej nieruchomości jest teren zieleni urządzonej ZP1 oraz załączonego do studium rysunku nr 14. Podobny wniosek można wyciągnąć z pisma wojewódzkiego konserwatora zabytków, z którego wynika, że obszar zasięgu parku Łazienki znajduje się w granicach parku Łazienki Królewskie w Warszawie, uznanego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za pomnik historii.

   Postanowienie stołecznego konserwatora zabytków m.st. Warszawy, zezwalające w drodze zaleceń konserwatorskich na budowę na terenie nieruchomości budynku mieszkalnego, oznacza, że inwestycja ta ma być zlokalizowana na części parku Łazienki Królewskie. Terenu chronionego przepisami o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zmiana funkcji tego obszaru z zieleni urządzonej ZP1, czyli zabytkowego parku znajdującego się, zgodnie z zapisami studium uwarunkowań m.st. Warszawy, w granicach pomnika historii, na funkcje mieszkalne wymaga wykreślenia tej części parku Łazienkowskiego z rejestru zabytków nieruchomych.

   Podobna decyzja, dotycząca zmiany funkcji części terenów Łazienek Królewskich, wydana została przez stołecznego konserwatora zabytków dla działki nr 14 (obręb 50612) tzw. Łazienki Północne, (nr pisma KZ-SI_ADR-4120-283-2-11), gdzie w miejsce zieleni urządzonej ZP1 - w trybie zaleceń konserwatorskich organ dopuścił budowę 9 kortów tenisowych, a zatem zmianę funkcji terenu na funkcje rekreacyjno-sportową.

   Zgodnie z art. 13 ust. 5 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162, z późn. zm.) skreślenie z rejestru następuje na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy planuje Pan Minister podjęcie decyzji dotyczącej wykreślenia z rejestru zabytków części działki nr 14 z obrębu 60512, stanowiącej część parku Łazienki Królewskie w Warszawie (tzw. Łazienki Północne)?

   2. Czy decyzja stołecznego konserwatora zabytków zezwalająca na zmianę funkcji terenu z zieleni urządzonej na teren o funkcji sportowo-rekreacyjnej oraz budowę 9 kortów tenisowych wydana została za wiedzą i zgodą Pana Ministra?

   3. Czy zdaniem Pana Ministra powstanie w tej części parku kortów tenisowych oraz apartamentów nie zaburzy, chronionego wpisem do rejestru zabytków nieruchomych nr 543 z dnia 1 lipca 1965 r., układu urbanistycznego - osi stanisławowskiej, prowadząc do trwałego zniszczenia układu w rejonie Kanału Piaseczyńskiego, do którego bezpośrednio przylega planowana inwestycja?

   4. Czy zdaniem Pana Ministra powstanie w tej części parku zabudowy apartamentowej nie zaburzy, chronionego wpisem do rejestru zabytków nieruchomych nr rejestru 41306(2/1) z dnia 1 lipca 1965 r. parku Łazienki Królewskie w Warszawie? Jak planowana zabudowa ma się wobec niebezpiecznej m.in. dla pałacu Na Wodzie groźby naruszenia wód gruntowych? Czy Narodowy Instytut Dziedzictwa wydał w tym zakresie odpowiednie ekspertyzy?

   5. Czy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, podlegające bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonało już operat finansowy pozwalający na wydzierżawienie wyżej wspomnianego terenu pod budowę kortów tenisowych? Jaki był koszt wykonania wspomnianego operatu finansowego? Czy zdaniem Pana Ministra wydatek ten był zasadny?

   6. Czy znane są Panu Ministrowi szczegóły dotyczące planów dzierżawy części Łazienek Królewskich w celu budowy 9 kortów tenisowych? Proszę o podanie szczegółów.

   7. Czy znane są Panu Ministrowi szczegóły dotyczące odpowiednich uzgodnień i wytycznych konserwatorskich, w tym uzgodnień prowadzonych z udziałem Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz jego stanowiska w tej sprawie? Czy podejmowane były w tej sprawie uzgodnienia z innymi podmiotami, np. Ministerstwem Skarbu Państwa? Proszę o podanie szczegółów.

   8. Czy wobec próby oderwania od Łazienek Królewskich części zabytkowego parku zmiany funkcji z zieleni urządzonej na teren sportowo-rekreacyjny, a tym samym dopuszczenia możliwości zniszczenia zabytku w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej i naukowej, dla którego wartości te były podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru zarówno parku, jak i układu urbanistycznego, zasadnym zdaniem Pana Ministra jest pozostawienie na stanowiskach osób odpowiedzialnych za wydanie decyzji: dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie oraz stołecznego konserwatora zabytków?

   Z poważaniem

   Poseł Małgorzata Gosiewska

   Warszawa, dnia 13 grudnia 2013 r.