Interpelacja nr 31902
do ministra zdrowia
w sprawie zaprzestania refundacji leku Wemurafenib (Zelboraf) wykorzystywanego w leczeniu czerniaka
Szanowny Panie Ministrze
Od dnia 1 marca bieżącego roku Polska jako jedyny kraj w Europie ogranicza refundację leku Wemurafenib (Zelboraf), który stosowany jest w leczeniu pacjentów w zaawansowanym stadium czerniaka.
Lek Wemurafenib (Zelboraf) stosowany jest leczeniu chorych z mutacja genu BRAF, która dotyczy około połowy chorych na czerniaka jest dostępny w Polsce od 2013 roku. Lek wykazuje się dość wysoka skutecznością i znacząco przedłuża czas przeżycia chorego.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od dnia 1 marca 2015r. lek leku Wemurafenib (Zelboraf) może być podawany tylko w w przypadku leczenia chorych w tzw. Pierwszej linii leczenia i wyłączony z tzw. II i III linii leczenia. Miesięczny koszt leczenia jednego pacjenta wynosi około 30 tys. zł.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o odpowiedź na poniższe pytania:
- Czy Pan Minister może podać liczbę pacjentów leczonych w roku 2013 lekiem Wemurafenib (Zelboraf), których leczenie było refundowane?
- Czy Pan Minister może podać liczbę pacjentów leczonych w roku 2014 lekiem Wemurafenib (Zelboraf), których leczenie było refundowane?
- Czy Pan Minister może podać łączną kwotę refundacji leczenia lekiem Wemurafenib (Zelboraf) chorych na czerniaka w roku 2013?
- Czy Pan Minister może podać łączną kwotę refundacji leczenia lekiem Wemurafenib (Zelboraf) chorych na czerniaka w roku 2014?
- Czy Pan Minister może wskazać lek, którego zastosowanie w leczeniu zaawansowanego stadium czerniaka jest tak samo skuteczny jak lek Wemurafenib (Zelboraf)?
- Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje przywrocic refundacje leku Wemurafenibu do całkowitej terapii chorych na czerniaka tak jak jest we wszystkich karajach UE?