opis sprawy

Interpelacja w sprawie wsparcia dla innowacyjnej metody wydobywania gazu łupkowego

Interpelacja nr 8863

do ministra gospodarki

w sprawie wsparcia dla innowacyjnej metody wydobywania gazu łupkowego

   Szanowny Panie Premierze! Gaz łupkowy jest wielką szansą dla Polski na uniezależnienie się od dostaw tego surowca z zagranicy. Realizacja tego wielce pożądanego celu napotyka różnorakie przeszkody: geopolityczne, finansowe, czysto techniczne, czy związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Niektóre spośród tych trudności można przezwyciężyć dzięki wysiłkowi naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, na czele z płk. prof. dr. hab. inż. Tadeuszem Niezgodą i dr Danutą Miedzińską.

   Najbardziej rozpowszechnionym sposobem pozyskiwania gazu łupkowego jest metoda szczelinowania hydraulicznego, powszechnie stosowana choćby w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie jest ona pozbawiona mankamentów. Nie należy bowiem do tanich i jest opracowana w odniesieniu do amerykańskich skał łupkowych, które są innego rodzaju niż te europejskie. Metoda szczelinowania hydraulicznego polega na wlaniu przez otwór wody z substancjami chemicznymi do szczeliny w skale zawierającej metan, aby pod ciśnieniem skruszyć skałę i wydobyć gaz z opróżnionych w ten sposób szczelin.

   Polska metoda przewiduje użycie skroplonego dwutlenku węgla zamiast wody z chemikaliami, czyli w miejsce jednego gazu umieszczany byłby drugi gaz. Ponadto nasze państwo, będąc stroną protokołu z Kioto, płaci kary za nadmierną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wtłaczając dwutlenek węgla w ziemię, można rozwiązać dwa niebagatelne problemy za jednym razem. Tak więc rozwiązanie zaproponowane przez uczonych z Wojskowej Akademii Technicznej ma niewątpliwy walor ekologiczny. Poza tym ww. metoda uwzględnia dodatkową okoliczność. Mianowicie polskie zasoby gazu łupkowego występują nie tylko w szczelinach skał, ale też, w istotnej części, w mikroporach skał łupkowych.

   Wojskowa Akademia Techniczna dysponuje nader ograniczonymi funduszami, które nie pozwalają na opuszczenie laboratoryjnych progów. Warszawscy naukowcy, pragnąc przetestowania swej metody w warunkach rzeczywistego złoża gazu, zwrócili się do PGNiG SA o udostępnienie odwiertu, jednakże ich prośba nie spotkała się z przychylnym odzewem.

   Wobec powyższego, mając na uwadze pomyślność i rozwój polskiej gospodarki w oparciu o rodzimy skarb natury, proszę Pana Premiera o odpowiedź na poniższe pytania:

   1. Dlaczego metoda wydobywania gazu łupkowego zaproponowana przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej nie znalazła dotąd adekwatnej pomocy ze strony państwa i podmiotów od niego zależnych?

   2. Czy ww. projekt może liczyć na wsparcie ze strony Pańskiego resortu oraz za Pana stawiennictwem na łonie Rady Ministrów?

   3. Czy można się spodziewać, że KGHM Polska Miedź SA lub PKN Orlen SA udostępnią swe odwierty dla naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej?

   Z poważaniem

   Poseł Bartosz Kownacki

   Warszawa, dnia 11 września 2012 r.