Zapytanie nr 1476
do ministra zdrowia
w sprawie limitowania pasków diagnostycznych dla osób chorych na cukrzycę
Szanowny Panie Ministrze! Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich w art. 8 ust. 1 pkt 1 lit. c określa, że ˝osoba wystawiająca receptę może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie 100 szt. pasków diagnostycznych˝. Taka ilość przy dziennym zużyciu 5 lub nawet 7 pasków (charakterystycznym dla osób z cukrzycą typu 1) starcza na okres od 2 do 3 tygodni. Po tym czasie pacjent musi więc ponownie udać się do lekarza, aby otrzymać receptę. Powoduje to, że pacjenci muszą często odwiedzać lekarza w krótkich odstępach czasu, zaś lekarze zajmują się przepisywaniem recept na paski diagnostyczne w czasie, w którym mogliby przyjmować innych pacjentów. Jednocześnie wymienione wyżej rozporządzenie stanowi, że inne leki (jeśli podany został na recepcie sposób dawkowania) można przepisać jednorazowo w ilości niezbędnej pacjentowi do 90-dniowego stosowania (art. 8 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia), a w przypadku środków antykoncepcyjnych nawet do 6-miesięcznego stosowania (art. 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).
Powołując się na art. 16 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Z czego wynika przyjęty w rozporządzeniu limit 100 szt. pasków diagnostycznych?
2. Czym spowodowana jest rażąca dysproporcja między limitem na przepisywanie pasków diagnostycznych a limitem na przepisywanie innych leków i środków antykoncepcyjnych?
3. Czy Pan Minister rozważy zwiększenie obecnego limitu 100 szt. pasków diagnostycznych?
Z poważaniem
Poseł Arkadiusz Litwiński
Szczecin, dnia 3 lipca 2012 r.