opis sprawy

Interpelacja w sprawie sytuacji w przemyśle naftowym i gazowniczym na Podkarpaciu

Interpelacja nr 31522

do ministra skarbu państwa

w sprawie sytuacji w przemyśle naftowym i gazowniczym na Podkarpaciu

Szanowny Panie Ministrze,

Krosno uznawane jest za kolebkę polskiego przemysłu naftowego, obszar ten jest w dalszym ciągu bogaty w zasoby ropy naftowej, dlatego też eksploatacja tych złóż wymaga szczególnych przedsięwzięć technologicznych. Od lutego 2013 roku działalnością wiertniczą i serwisową dla potrzeb przemysłu naftowego w kraju i za granicą zajmuje się spółka Exalo Drilling S.A. powstała na bazie pięciu niezależnych podmiotów gospodarczych (Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków S.A., Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło S.A., Poszukiwania Nafty i Gazu NAFTA S.A. Piła, Poszukiwania Naftowe Diament Zielona Góra Sp. z o.o. i Zakład Robót Górniczych Krosno Sp. z o.o.).

Spółka koncentruje swoją działalność wiertniczo – serwisową w Pile, w świetle tego powstają uzasadnione wątpliwości, że takie rozwiązanie spowoduje zwiększenie kosztów rekonstrukcji i serwisowania odwiertów, a co za tym idzie koszty eksploatacji surowców. W efekcie może to doprowadzić nawet do zaniechania produkcji. Wobec tego należy zadać sobie pytanie, czy nie należałoby utrzymać ośrodka rekonstrukcyjno-serwisowego w rejonie południowej Polski np. na bazie i strukturach byłego Zakładu Robót Górniczych Krosno Sp. z o.o.?

Wskutek wspomnianych wcześniej zmian reorganizacyjnych przeprowadzonych w 2013 roku doszło do redukcji zatrudnienia. W rejonie południowej Polski zwolniono kilkaset osób, w tym pracowników zatrudnionych na kontraktach. W grupie tej znaleźli się specjaliści i fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w przemyśle naftowym, którzy znaleźli zatrudnienie w firmach konkurencyjnych. W przyszłości może to przyczynić się do utrudnień w pozyskiwaniu zleceń przez firmę Exalo Drilling S.A.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na niżej postawione pytania:

  1. Jak obecnie przedstawia się sytuacja przemysłu naftowego w południowej Polsce, zwłaszcza w rejonie Krosna?
  2. Czy tworząc plany restrukturyzacji branży naftowej zaczerpnięto opinii organizacji specjalizujących się w dziedzinie nafty i gazownictwa?
  3. Czy w obecnej sytuacji przemysłu naftowego przewidziane jest prowadzenie ośrodka rekonstrukcyjno-serwisowego w Krośnie?

Z poważaniem

Jan Bury