opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego

Odpowiedź na interpelację nr 34059

w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego

Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Piotr Otawski

Warszawa, 26-08-2015

W odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Iwony Kozłowskiej z dnia 6 sierpnia 2015 r. przesłaną przez Prezesa Rady Ministrów przy piśmie znak: K7INT34059, w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego, przedkładam następujące stanowisko na zadane w interpelacji pytania.

  1. Jaka jest skala występowania barszczu Sosnowskiego na terenie naszego kraju?

W Polsce nie jest prowadzona urzędowa inwentaryzacja terenu zajętego przez barszcze kaukaskie, w tym barszczu Sosnowskiego. Instytucją prowadzącą badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego na terenie Polski jest Pracowania Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W związku z badaniami została utworzona strona internetowa poświęcona tym gatunkom (www.barszcz.edu.pl). Zawiera ona informacje o lokalizacjach stanowisk tych roślin w Polsce. Dane te pochodzą ze zgłoszeń obywateli i każdy może zgłosić takie stanowisko. Z treści „Raportu Końcowego Ogólnopolskiego spisu powszechnego barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego 2012” przeprowadzonego przez tę jednostkę naukową oraz „Wytycznych dotyczących zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski" opracowanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wynika, że barszcze kaukaskie występują już w każdym województwie. Aktualny i prognozowany stan rozmieszczenia barszczy kaukaskich na terenie Polski obrazują mapy umieszone na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (http://www.gdos.gov.pl/igo).

  1. Jakie działania podejmuje Ministerstwo w celu walki z tą niebezpieczną rośliną?

Uprzejmie informuję, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 4 mln zł na działania związane ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego.

Ponadto Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowuje projekt finansowany w ramach POIŚ, w zakresie którego będą zwalczane barszcze kaukaskie na pilotażowych powierzchniach w Polsce. Podkreślić jednak należy, że dopiero trwają prace nad tym projektem.

Polska wnioskuje również, aby na liście inwazyjnych gatunków obcych, które mogą stanowić zagrożenie dla UE, tworzonej na podstawie nowego rozporządzenia nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych, został umieszczony także barszcz Sosnowskiego. W ten sposób wszystkie kraje UE byłyby zobowiązane do jego usuwania ze środowiska przyrodniczego.

Ponadto mając na uwadze fakt, że objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się do 48 godzin po ekspozycji na promieniowanie słoneczne skóry, która miała kontakt z sokiem barszczy, osoby poparzone często nie są w stanie ocenić czy poparzyły się właśnie tą rośliną. W związku z tym wystąpiłem do Ministra Zdrowia o przeprowadzenie kampanii informacyjnej w ośrodkach zdrowia i przychodniach rodzinnych w celu podniesienia świadomości wśród lekarzy i pacjentów.

  1. Czy jednostki samorządu mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa w działaniach mających na celu likwidację skupisk tej rośliny?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 4 mln zł na działania zwalczania barszczu Sosnowskiego. Po fundusze mogą sięgnąć jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Wnioski można przesyłać za pomocą generatora wniosków zgodnie z Regulaminem naboru w terminie od 17 sierpnia 2015 roku do 30 września 2015 roku. Wszelkie informacje na temat nowych funduszy na zwalczanie barszczu Sosnowskiego znajdują się na stronie Ministerstwa Środowiska http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/24857_nowe_fundusze_na_zwalczanie_barszczu_sosnowskiego.html).

W komunikacie rozesłanym do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w dniach 9-13 lipca 2015 r. został zamieszczony przykład z województwa małopolskiego, gdzie realizowany jest projekt usuwania tej rośliny. Obecnie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska otrzymuje wiele zapytań w związku z rozesłanym komunikatem, które świadczą o podejmowaniu działań przez gminy w efekcie ww. akcji informacyjnej.

Ponadto w umieszczonej na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska publikacji pt. „Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski" (http://www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/2991/Wytyczne_dotyczace_zwalczania_barszczu_Sosnowskiego_Heracleum_sosnowskyi_i_barszczu_Mantegazziego_Heracleum_mantegazzianum_na_terenie_Polski.pdf) jednostki samorządu terytorialnego mogą znaleźć metody zwalczania tej rośliny.

Piotr Otawski

Podsekretarz Stanu

Główny Konserwator Przyrody

podpisano elektronicznie