Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 410
w sprawie współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z firmą TelDat sp.j.
Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na zapytanie posłanek Teresy Piotrowskiej i Jadwigi Zakrzewskiej w sprawie współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z firmą TELDAT sp.j. (SPS-024-410/12), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.
Wystąpienia firmy TELDAT kierowane do Ministerstwa Obrony Narodowej poddawane są wnikliwej analizie, szczególnie w zakresie dostaw sprzętu wojskowego, które muszą uwzględniać rzeczywiste potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wynikające z opracowywanych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego planów modernizacji technicznej. Trudno zgodzić się z zarzutem firmy o nieotrzymywaniu żadnych odpowiedzi ze strony resortu obrony narodowej, gdyż takie były formułowane.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz na podstawie odpowiednich decyzji ministra obrony narodowej. Stosowne postanowienia nie przewidują, by pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego odbywało się na podstawie pozytywnych opinii wystawionych przez Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego. W przypadku gdy na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej planuje się pozyskanie sprzętu wojskowego w postaci zakupów jako gotowych produktów, oferowanych jako wyroby własne producentów, powinny one podlegać testom i badaniom na zgodność z wymaganiami opracowanymi przez resort obrony narodowej. Dopiero pozytywne wyniki testów, prowadzonych pod nadzorem powołanych w tym celu komisji, warunkują ich wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto informuję, że wszystkie umowy, które resort obrony narodowej zawarł z firmą TELDAT, zostały zrealizowane.
Odpowiadając na pytanie posłanek Teresy Piotrowskiej i Jadwigi Zakrzewskiej, dotyczące rodzaju problemów powodujących wstrzymanie współpracy ze spółką, uprzejmie wyjaśniam, że w trakcie przeprowadzonych analiz dotychczasowych procedur pozyskiwania systemu JAŚMIN stwierdzono, że po stronie resortu obrony narodowej występują problemy proceduralne, które spowodowały wstrzymanie nowych dostaw tego systemu. W wyniku przeprowadzonych analiz przez wyspecjalizowane komórki resortu obrony narodowej zdecydowano, że kontynuacja dalszych dostaw urządzeń tylko z jednej firmy mogłoby skutkować narażeniem na zarzut ograniczenia konkurencji przy dalszej realizacji w takim trybie. W tej sytuacji przewiduje się, że proces ten będzie przebiegał zgodnie z decyzją nr 28/MON z dnia 7 lutego 2011 r. w sprawie systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania uzbrojenia i sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. MON Nr 3, poz. 35, ze zm.), w trybie konkurencyjnym.
Jednocześnie informuję, że obszar związany z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest dla Ministerstwa Obrony Narodowej szczególnie ważny i traktowany priorytetowo. Firmy biorące udział w procedurach przetargowych na dostawy uzbrojenia i sprzętu wojskowego są traktowane na równych zasadach. Firma TELDAT jest wieloletnim, uznanym dostawcą sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w żadnej mierze nie jest dyskryminowana i jak każdy przedsiębiorca, uzyska zamówienie, jeżeli złoży w procedurze przetargowej ofertę najkorzystniejszą.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pani Marszałek za wystarczające.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Czesław Mroczek
Warszawa, dnia 24 kwietnia 2012 r.