opis sprawy

Interpelacja w sprawie ochrony przeciwpowodziowej w gm. Kęty w woj. małopolskim

Interpelacja nr 32341

do ministra środowiska

w sprawie ochrony przeciwpowodziowej w gm. Kęty w woj. małopolskim

Soła jest największą i najgroźniejszą rzeką na terenie gminy Kęty (województwo małopolskie). Opływa miasto i sołectwa po stronie zachodniej. Podmiotem odpowiedzialnym za właściwe utrzymanie Soły jest Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Przepływ wody w korycie Soły na terenie gminy Kęty regulowany jest przez kaskadę Tresna-Porąbka-Czaniec.

Od wielu lat mieszkańcy, przedsiębiorcy i władze samorządowe Gminy Kety apelują o przeprowadzenie pilnych prac związanych z naprawa szkód powodziowych, powstałych w korycie rzeki Soły.

Obecnie największe zagrożenie, wymagające priorytetowych działań, stwarzają nieodbudowane do dnia dzisiejszego szkody powodziowe w korycie rzeki Soły na wysokości Grupy Kęty S.A. Podczas powodzi w 2010 roku doszło w tym miejscu do zniszczenia umocnień prawego brzegu z narzutu kamiennego i umocnień poprzecznych w postaci tzw. ostróg oraz powstania rozległej wyrwy brzegowej. Rozmiar tych szkód uległ znacznemu powiększeniun w połowie maja ubiegłego roku. Na skutek przejścia wód wezbraniowych nurt rzeki znacznie przybliżył się do wału przeciwpowodziowego chroniącego zabudowane tereny miasta Kęty. Pozostawienie takiego stanu w przypadku kolejnych wezbrań może doprowadzić do katastrofalnych skutków, jakie miały miejsce podczas powodzi w 1997 r., kiedy to na tym samym odcinku doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego i zalania znacznej części miasta Kęty i sołectwa Nowa Wieś. Straty jakie wtedy powstały sięgnęły przeszło 16 min zł. Wśród zagrożonych obiektów są m.in.: osiedla budynków wielorodzinnych (os. Nad Sołą os. 700-lecia), osiedla budynków jednorodzinnych (os. Zachodnie, os. Kamieniec), rozproszona zabudowa mieszkaniowa, infrastruktura komunalna (m.in.: hala sportowa, kryta pływalnia, drogi, uzbrojenie terenu), tereny przemysłowe Grupy Kęty S.A. i Alumetal S.A. Oznacza to, że w przypadku zaniechania odbudowy i zabezpieczenia uszkodzonego brzegu może dojść do powstania szkód niewspółmiernie dużych do nakładów jakie są potrzebne do wykonania niezbędnego zakresu prac w korycie rzeki.

Gmina Kęty w ubiegłych latach wielokrotnie zwracała się do organów administracji publicznej odpowiedzialnych za finansowanie i realizację tego typu działań w zakresie gospodarki wodnej, ochrony przeciwpowodziowej i usuwania szkód powodziowych.
Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie bezpośrednio po powodzi w 2010 roku zinwentaryzował szkody na administrowanym przez siebie majątku, m.in.: zniszczone umocnienia brzegowe rzeki Soły na wysokości Grupy Kęty S.A. (w km 25+300-25+700), które oceniono jako wymagające pilniej odbudowy ze względu na konieczność ochrony życia i mienia o wysokiej wartości. Poinformowano nas również, że RZGW w Krakowie posiada opracowaną w 2013 roku dokumentację techniczną na potrzeby odbudowy szkód w korycie Soły na przedmiotowym odcinku. Zadanie to zostało zgłoszone do planu zadań przewidzianych do wykonania w 2014 r., w ramach środków z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jednak z uwagi na ograniczone możliwości finansowe nie zostało ostatecznie zrealizowane.

Pytanie: Czy w związku z dramatyczną sytuacją powodziową Gminy Kęty i groźbą powstania kolejnych zniszczeń w razie powodzi, Ministerstwo dostrzega potrzebę przeznaczenia odpowiednich środków finansowych, które umożliwią RZGW w Krakowie podjęcie prac związanych z odbudową szkód powodziowych i zabezpieczeniem brzegów rzeki Soły?