opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie grupy roboczej ds. wdrażania podejścia CLLD

Odpowiedź ministra rozwoju regionalnego

na interpelację nr 16785

w sprawie grupy roboczej ds. wdrażania podejścia CLLD

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo z dnia 17 kwietnia 2013 r. (znak: SPS-023-16785/13), przy którym przekazana została interpelacja pani poseł Zofii Ławrynowicz w sprawie grupy roboczej ds. wdrażania podejścia CLLD, przekazuję poniższe wyjaśnienia.

   Dyskusja odnośnie do użycia instrumentu Community - led local development (CLLD) jest częścią szerszych prac nad programowaniem perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, jakie toczą się obecnie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR). MRR we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi intensywne prace mające na celu przeanalizowanie możliwości stosowania instrumentu CLLD w polityce spójności, wykorzystując Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Społeczny. Istotnym ich elementem jest cykl warsztatów organizowanych wspólnie z Pracownią Badań i Innowacji Stocznia w oparciu o metodę Kolab. Metoda ta bazuje na założeniu, że istnieje wiele złożonych problemów w obszarze polityk publicznych, dla których optymalne rozwiązania mogą być wypracowane w ramach ustrukturyzowanej współpracy różnorodnej grupy osób i instytucji, których te polityki dotyczą.

   W związku z powyższym do wypracowania optymalnej koncepcji wdrażania instrumentu CLLD zostali zaproszeni przedstawiciele różnych środowisk: administracji rządowej i samorządowej, trzeciego sektora, eksperci mający wiedzę i doświadczenie w dotychczasowym wdrażaniu instrumentów na rzecz rozwoju lokalnego, w tym w tworzeniu partnerstw lokalnych, jak również osoby, które mają wiedzę na temat możliwości i ograniczeń związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich 2014-2020. Do udziału w pracach nad koncepcją wdrażania CLLD wg metody Kolab zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz lokalnych grup działania i lokalnych grup rybackich działających obecnie w ramach podejścia Leader. W pracach nad koncepcją wdrażania CLLD będą wykorzystane nie tylko doświadczenia podejścia Leader, ale także doświadczenia innych programów, w tym m.in. programu inicjatyw lokalnych, poakcesyjnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, PO KL (w tym inicjatyw oddolnych i projektu ˝Decydujmy razem˝) czy inicjatyw wspólnotowych Equal i Urban.

   Celem warsztatów jest zebranie wiedzy i doświadczeń w zakresie partycypacyjnego oddolnego rozwoju lokalnego, a następnie wypracowanie rekomendacji zastosowania CLLD w Polsce. Dwa pierwsze spotkania odbyły się w kwietniu br., kolejne planowane jest na drugą połowę maja. Liczymy, że wyniki tych prac zbiegną się w czasie z finalizacją prac nad rozporządzeniami, co pozwoli jednoznacznie określić możliwości stosowania instrumentu CLLD w Polsce.

   Opisany wyżej cykl warsztatów stanowi szerokie forum wymiany wiedzy i doświadczeń oraz prac nad potencjalnymi rozwiązaniami. W związku z powyższym w chwili obecnej MRR nie planuje powoływać odrębnej grupy roboczej ds. CLLD. Natomiast w przypadku zaistnienia w przyszłości potrzeby formalnych ustaleń dotyczących CLLD wykorzystane zostaną istniejące struktury, głównie Międzyresortowy Zespół ds. Programowania i Wdrażania Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności UE.

   Z poważaniem

   Minister

   Elżbieta Bieńkowska

   Warszawa, dnia 6 maja 2013 r.