Zapytanie nr 5300
do ministra edukacji narodowej
w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli
Szanowna Pani Minister! Do mojego biura poselskiego po raz kolejny wpłynęła interwencja radnego powiatu sieradzkiego w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli.
Kiedy na początku 2013 r. wpłynęła interwencja pana radnego w tej sprawie, wystąpiłem do starosty powiatu sieradzkiego, który zapewnił mnie, iż zostałem wprowadzony w błąd i szkoła nie zostanie zlikwidowana. Jednak okazało się, że pomimo wykazania ewidentnie niezgodnego z prawem działania władz powiatu dalej realizowany jest proces likwidacji szkoły poprzez zaprzestanie naboru. Poniżej przedstawię historię tego procesu opisaną przez pana radnego:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli (woj. łódzkie) przez 40 lat był wizytówką regionu. Placówka służyła rozwijaniu zamiłowań kolejnym pokoleniom młodych ludzi i solidnie przygotowywała ich do wykonywania zawodów: technika leśnika, technika ochrony środowiska, technika architektury krajobrazu, technika budownictwa oraz technika geodety. Położona w zabytkowym dworku otoczonym parkiem posiada internat i nowoczesne zaplecze techniczne.
Efektem pracy uczniów i nauczycieli jest zdobywanie najwyższych laurów w różnego typu konkursach i olimpiadach. W rankingu olimpijskim 2012 ˝Perspektyw˝ i ˝Rzeczpospolitej˝ Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli uplasowała się na 110. miejscu w kraju (w powiecie sieradzkim było to 2. miejsce). Szkoła aktywnie uczestniczy w programach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Wielu absolwentów podejmuje studia na wyższych uczelniach, m.in. na Politechnice Łódzkiej i Akademii Rolniczej w Poznaniu. Nikt nie spodziewał się, że ktoś, siedząc za urzędniczym biurkiem, wpadnie kiedykolwiek na pomysł, by szukać oszczędności kosztem placówki w Męckiej Woli, dlatego wiadomość o planach jej wygaszania spadła na wszystkich jak grom z jasnego nieba i dosłownie poraziła dyrekcję, nauczycieli, rodziców, a nawet radnych. Zaskoczenie było tym większe, że nikt nie wspominał wcześniej o takich planach, dlatego rodzice bez obaw zainwestowali własne pieniądze w tegoroczną promocję szkoły.
O tym, że szkoła ma być wygaszana, dyrektor ZSP w Męckiej Woli dowiedziała się od zarządu powiatu dopiero na początku lutego tego roku. ˝Zwołałam radę pedagogiczną i poinformowałam, czego się dowiedziałam. Sama byłam zdziwiona. Podczas spotkania z nauczycielami padła propozycja, aby o szkołę walczyć˝ - mówi dyrektor szkoły w wywiadzie udzielonym dla tygodnika ˝Nad Wartą˝ - ˝Ale nic nie wiedziałam o tym, że część nauczycieli dwa dni później podpisała się pod pismem, w którym wyraża zgodę na przeniesienie szkoły do Sieradza i połączenia z ZSP nr 1˝. Ku zaskoczeniu pani dyrektor okazało się, że jest jednak ciche przyzwolenie na pomysł starostwa, bo 19 nauczycieli, którzy podpisali się pod pismem skierowanym do Zarządu Powiatu Sieradzkiego, jest za przeniesieniem szkoły do nowej lokalizacji i połączeniem z placówką oświatową Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, twierdzą również, że takie rozwiązanie ˝pozwoli utrzymać nasze atrakcyjne kierunki kształcenia dla gimnazjalistów w regionie i stworzy dodatkowo możliwość zachowania miejsc pracy dla nauczycieli i pracowników ZSP˝.
Jak informuje tygodnik ˝Nad Wartą˝, wicestarosta sieradzki na spotkaniu z dyrektorką, nauczycielami, pracownikami administracji i rodzicami uczniów z ZSP w Męckiej Woli, które odbyło 11 lutego 2013 r., powiedział: ˝Tylko w tym roku do tej szkoły z budżetu powiatu będziemy musieli dopłacić ponad pół miliona złotych. Placówka ta ma problem z naborem uczniów. Nasz plan zakłada pozostawienie atrakcyjnych kierunków kształcenia i przeniesienia ich do Sieradza˝.
7 marca 2013 r. Rada Powiatu Sieradzkiego głosami koalicji (PSL, SLD), pomimo protestu ponad 1200 osób na Facebooku i interwencji 7 parlamentarzystów z PiS, PO, SLD, RP i PSL, przyjęła uchwałę dotyczącą planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych na rok 2013/2014, która zakładała zaprzestanie naboru do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli.
Tajemniczy pośpiech i podstępny sposób na likwidację placówki oświatowej nie uszły uwadze radnego. Przed głosowaniem poinformował radę, że uchwała jest niezgodna z prawem i złożył wniosek formalny o zdjęcie jej z porządku obrad. Koalicja rządząca była jednak nieugięta w swoim postanowieniu i odrzuciła wniosek. Radny postanowił zawiadomić panią wojewodę o fakcie naruszenia prawa oraz zainteresować sprawą łódzkiego kuratora oświaty.
Pan kurator zgodził się z moimi obawami i zawiadomił wojewodę o tym, iż przy podejmowaniu uchwały doszło do naruszenia prawa. Kurator wskazał, że rada, podejmując uchwałę, przekroczyła zakres normy kompetencyjnej. Wojewoda łódzki natychmiast wszczęła postępowanie z urzędu w tej sprawie. 10 kwietnia 2013 r. pani wojewoda unieważniła uchwałę.
Zarząd Powiatu Sieradzkiego, nie czekając na rozstrzygnięcie nadzorcze, już 19 marca 2013 r. podjął kolejną uchwałę, tym razem w sprawie ustalenia liczby oddziałów klas pierwszych oraz liczby uczniów przyjmowanych do klas pierwszych szkół prowadzonych przez powiat sieradzki, w tym szkół specjalnych, w roku szkolnym 2013/2014. Niestety pani wojewoda w dniu 7 maja 2013 r. unieważniła również tę uchwałę, zarzucając zarządowi istotne naruszenie prawa, a zwłaszcza art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty oraz § 24 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MENiS z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych. Zanim jednak zapadło rozstrzygnięcie nadzorcze Rada Powiatu Sieradzkiego po raz kolejny w dniu 26 kwietnia 2013 r. podjęła uchwałę w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych powiatu sieradzkiego.
Zarząd Powiatu Sieradzkiego nie zgodził się z decyzją wojewody i złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego z dnia 7 maja 2013 r., nr PNK-I.4131.733.2013, w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały nr 307/2013 Zarządu Powiatu Sieradzkiego z dnia 19 marca 2013 r. w sprawie ustalenia liczby oddziałów klas pierwszych oraz liczby uczniów przyjmowanych do klas pierwszych szkół prowadzonych przez powiat sieradzki, w tym szkół specjalnych, w roku szkolnym 2013/2014. WSA w Łodzi oddalił skargę 4 lipca 2013 r. (III SA/Łd 600/13 - Wyrok WSA w Łodzi).
Jednak pomimo istotnego złamania prawa nie rozpoczęto naboru do klasy pierwszej w zespole szkół. Tym samy zachodzi podejrzenie, że tą drogą kontynuowany jest proces likwidacji szkoły. Stanowi to istotne naruszenie prawa, a szczególnie art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, bowiem przepisy tej ustawy nie przewidują stopniowej likwidacji szkół przez wygaszanie czy jak w tym przypadku zaprzestanie naboru.
W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jak ocenia Pani postępowanie władz powiatu sieradzkiego w opisywanym procesie likwidacji ZSP w Męckiej Woli?
2. Jakie kroki podejmie ministerstwo w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa przez władze powiatu?
3. Czy w innych powiatach występują podobne próby obejścia przepisów i likwidacji szkół poprzez zaprzestanie naboru?
Z poważaniem
Poseł Michał Tomasz Pacholski
Łęczyca, dnia 25 września 2013 r.