Interpelacja nr 29622
do ministra nauki i szkolnictwa wyższego
w sprawie przeciwdziałania swobodnej sprzedaży podrabianych hologramów ELS
Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej składam interpelację do Pani Minister z prośbą o merytoryczną odpowiedź w sprawie przeciwdziałania swobodnej sprzedaży podrabianych hologramów ELS.
Art. 270 Kodeksu karnego zabrania podrabiania czy przerabiania dokumentu w celu użycia go jako autentycznego oraz używania takiego dokumentu. Tymczasem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w najlepsze kwitnie proceder handlu podrabianymi hologramami ELS - sprzedawanymi oficjalnie do celów kolekcjonerskich, a w rzeczywistości używanymi do autoryzowania legitymacji studenckich, uprawniających m.in. do ulg przy korzystaniu ze środków transportu zbiorowego.
W Internecie można znaleźć ogrom tego typu ofert. Jest ich tak wiele, że samo wpisanie hasła ˝hologram ELS˝ powoduje wyświetlenie na pierwszym miejscu oferty sprzedaży (https://www.facebook.com/HologramELS). Już sam opis zawarty w niektórych ogłoszeniach sugeruje cel, np. opisywanie własnego towaru jako lepszego, ponieważ inne mogą być niewymiarowe i gdy pokażemy je osobie, która widziała setki takich kolekcji, to na pewno zauważy różnicę.
Ulgi w środkach komunikacji zbiorowej wynikają ze specyfiki pewnych grup społecznych, które ze względu na stan zdrowia, wiek, ponoszone nakłady finansowe czy zasługi dla społeczeństwa lub ojczyzny są uprawnione do mniejszych opłat. Tymczasem wielu młodych ludzi zapisuje się na studia tylko po to, by zdobyć legitymację studencką. Rezygnują oni potem z dalszej edukacji, a posiadaną legitymację autoryzują fałszywymi hologramami - na szkodę innych, uczciwych ludzi. Proceder ten jest wykorzystywany na masową skalę co najmniej od 2013 r. Firmy, które oferują uczelniom sprzedaż prawdziwych hologramów, reklamują swoje produkty jako doskonale zabezpieczone przed podrobieniem. Rzeczywistość pokazuje, ile warte są te zabezpieczenia.
Hologramy wykonuje się według opisu i wzoru zawartych w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów. Rozumiem, że poza tym opisem istnieje w zasadzie dowolność produkcji hologramów.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy resort analizował opisywany problem, zwłaszcza co do sposobów i techniki produkcji fałszywych hologramów?
2. Czy istnieją przepisy, które obligatoryjnie określałyby normy, jakie musi spełnić hologram, zwłaszcza pod względem zabezpieczenia przed podrobieniem, czy też producent sam o tym decyduje?
3. Jakie kroki zamierza podjąć ministerstwo, aby rozwiązać, ograniczyć możliwość produkcji, handlu lub używania podrobionych hologramów?
Z wyrazami szacunku
Poseł Kazimierz Ziobro
Łańcut, dnia 26 listopada 2014 r.