Interpelacja nr 5175
do ministra zdrowia
w sprawie leczenia chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna
Szanowny Panie Ministrze! Obecnie obowiązujące przepisy o terapii nowoczesnymi medykamentami wykluczają pomoc dla większości chorych cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Choroba ta (zapalenie jelita o niewyjaśnionej etiologii) jest bardzo dokuczliwa i dotyka osób praktycznie w każdym wieku. Tak więc cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna standardowo leczy się, niestety mało skutecznie, sterydami, które powodują wzrost masy ciała. Tymczasem obowiązujące obecnie uregulowania uzależniają podanie nowoczesnego medykamentu poprzez włączenie do programu terapeutycznego leczenia biologicznego m.in. od wskaźnika masy ciała pacjenta BMI, który nie może przekroczyć wartości 18, co kwalifikowane jest jako wychudzenie. I tak np. mężczyzna o wzroście 182 cm z chorobą Leśniowskiego-Crohna nie dostanie w szpitalu skutecznego leku, jeżeli waży więcej niż 60 kg.
Sytuacja staje się na tyle paradoksalna, że niektóre szpitale mają zakontraktowane pieniądze na leki, ale nie mają chorych, którzy mogą być nimi leczeni. Aby mogli oni spełnić wszystkie wymagane kryteria, w tym nieprzekroczony wskaźnik masy ciała, pacjenci najczęściej nie dożywają tego okresu.
Stąd pytanie do Pana Ministra: Czy zamierza Pan zmienić obowiązujące obecnie kryteria dopuszczające możliwość włączenia pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna do programu leczenia terapeutycznego nowoczesnymi lekami?
Z poważaniem
Poseł Józef Lassota oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 23 maja 2012 r.