Interpelacja nr 22728
do ministra kultury i dziedzictwa narodowego
w sprawie wniosku o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach programu ˝Dziedzictwo kulturowe 2014˝, priorytet: Ochrona zabytków, zadanie pn. ˝Duszniki-Zdrój, Dom Cechu Sukienników z 1715 r., zabezpieczenie budynku przed dalszą degradacją polegające na wykonaniu izolacji przeciwwodnej fundamentów i naprawie dachu oraz remont zniszczonej elewacji wraz z renowacją portalu i kartusza z godłem cechu˝, złożonego przez Wspólnotę Mieszkaniową przy pl. Warszawy nr 4/ul. Zdrojowej nr 1 w Dusznikach-Zdroju
Szanowny Panie Ministrze! Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został złożony przez Wspólnotę Mieszkaniową przy pl. Warszawy nr 4/ul. Zdrojowej nr 1 w Dusznikach-Zdroju wniosek o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach programu ˝Dziedzictwo kulturowe 2014˝, priorytet: Ochrona zabytków, zadanie pn. ˝Duszniki-Zdrój, Dom Cechu Sukienników z 1715 r., zabezpieczenie budynku przed dalszą degradacją polegające na wykonaniu izolacji przeciwwodnej fundamentów i naprawie dachu oraz remont zniszczonej elewacji wraz z renowacją portalu i kartusza z godłem cechu˝.
Szanowny Panie Ministrze! Obiekt pod względem historycznym jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Powstał w 1715 r. Za dwa lata będzie obchodził 300-lecie swojego istnienia. Jego powstanie wiąże się z rozwojem miasta, który nastąpił po wojnie trzydziestoletniej za sprawą sukienników. Powstało tu wówczas wiele manufaktur tkackich wyrabiających baję (grube sukno) i flanelę, a w okresie późniejszym także perkale i muśliny. W mieście pracowało wówczas ponad 100 mistrzów sukienniczych. Od początku jego istnienia w budynku mieścił się folusz, czyli urządzenie do uszlachetniania (folowania) sukna przez spilśnienie. Równocześnie pełnił też funkcję domu cechowego sukienników. Nad wejściem w kartuszu znajduje się godło cechu - baranek. Stąd też potocznie nazywano go domem ˝Pod Barankiem˝.
Budynek był kilkukrotnie przebudowywany w XVIII i XIX w. W wieku XIX mieścił się tu młyn zbożowy. Obecnie pełni funkcje mieszkalne. Znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. Uległ znacznej destrukcji w wyniku negatywnego oddziaływania wód gruntowych i opadowych. Budynek nie posiada izolacji fundamentów i wyjątkowo silnie oddziaływają na niego wody gruntowe. Miejscami powoduje to zawilgocenie budynku, nawet do jego drugiej kondygnacji. Budynek zalewają również wody opadowe - przez nieszczelności zbutwiałego dachu. Wymaga pilnego wykonania izolacji fundamentów, naprawy dachu i przeprowadzenia remontu silnie zniszczonej elewacji.
Obiekt uległ znacznej destrukcji w wyniku negatywnego oddziaływania wód gruntowych i opadowych. Budynek nie posiada izolacji fundamentów i wyjątkowo silnie oddziaływają na niego wody gruntowe. Miejscami powoduje to zawilgocenie budynku, nawet do jego drugiej kondygnacji. W wyniku takiego stanu rzeczy znacznemu zniszczeniu uległy: ściany budynku, elewacje, stolarka, nastąpiło odspojenie tynku oraz ogromnej destrukcji doznał okazały kamienny portal i stiukowy kartusz z herbem cechu. Również woda opadowa jest przyczyną zniszczeń w budynku. Problemem jest tu zły stan techniczny dachu, przez który woda dostaje się do wnętrza. Dach ten był już wielokrotnie naprawiany, jednak nie wyeliminowało to problemu.
Ze względu na skalę zniszczeń konieczne jest przeprowadzenie jego kompleksowego remontu. Zadanie zostanie wykonane jednoetapowo. W pierwszej kolejności zostanie wykonana izolacja fundamentów z wykorzystaniem metody iniekcji. W dalszej kolejności nastąpi remont dachu. Prace będą polegały na wymianie silnie zniszczonych elementów konstrukcyjnych, pokrycia dachu oraz rynien. Po zabezpieczeniu budynku przed oddziaływaniem wody będzie można przystąpić do naprawy powstałych w budynku zniszczeń. Remontowi poddana zostanie elewacja budynku. W ramach tego remontu zostaną wykonane: miejscowa naprawa ścian przez ich przemurowanie, wymiana odspojonych tynków, malowanie elewacji, naprawa i wymiana stolarki okiennej, naprawa i renowacja skorodowanych balkonów oraz naprawa i konserwacja detali architektonicznych, w tym przede wszystkim okazałego kamiennego portalu wejściowego oraz kartusza z herbem cechu sukienników.
Głównym celem zadania jest zachowanie jednego z najcenniejszych historycznych obiektów znajdujących się na terenie Starego Miasta w Dusznikach-Zdroju oraz przywrócenie mu należytego stanu technicznego. Budynek, którego dotyczy zadanie, stanowi bardzo ważny i widoczny element w architekturze miasta, zamyka jedną z ważniejszych ulic. Ponadto ma on bardzo duże znaczenie dla miasta ze względów historycznych. Jako obiekt cechowy sukienników jest materialnym świadectwem rozkwitu miasta, który nastąpił po wojnie trzydziestoletniej właśnie za sprawą sukiennictwa. Wykonanie zadania zatem nie tylko przyczyni się do zachowania zabytku i przywrócenia mu należytego stanu, lecz także poprawi wizerunek miasta i jego atrakcyjność turystyczną, w szczególności atrakcyjność jego staromiejskiej części, obecnie nieco zdegradowanej. Dodatkowo także utrwali historię miasta.
Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania: 330 404,48 PLN.
Środki pozostające w dyspozycji ministra (kwota wnioskowana): 165 202,24 PLN.
Szanowny Panie Ministrze! Proszę zatem Pana Ministra o odpowiedź na pytanie: Czy jeśli wniosek spełni wszelkie wymogi formalne, to czy ma szansę na dofinansowanie?
Z poważaniem
Poseł Monika Wielichowska
Warszawa, dnia 21 listopada 2013 r.