opis sprawy

Interpelacja w sprawie polityki rządu dotyczącej wydobycia węgla kamiennego w Polsce

Interpelacja nr 20500

do ministra gospodarki

w sprawie polityki rządu dotyczącej wydobycia węgla kamiennego w Polsce

   Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Ministrze! Mimo utrzymującego się stabilnego zapotrzebowania na krajowym rynku energii polski węgiel kamienny jest sukcesywnie wypierany z rynku surowców energetycznych przez inne surowce naturalne, takie jak gaz ziemny, węgiel brunatny oraz węgiel kamienny importowany głównie z kierunku wschodniego.

   W ciągu ostatnich 5 lat sprowadzono do Polski ponad 50 mln t węgla. Symbolem zbliżającego się upadku górnictwa węgla kamiennego w Polsce są pełne składowiska węgla przy kopalniach, na których leży prawie 10 mln t miałów energetycznych (15% rocznej produkcji polskich kopalni). Polska jest posiadaczem największych dostępnych złóż węgla w Unii Europejskiej, na które stale rośnie zapotrzebowanie na świecie. Polskie górnictwo węgla kamiennego reprezentuje najwyższy światowy poziom. To jedna z najlepszych specjalności gospodarczych, jakie Polska posiada. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów na świecie, który ma wszystkie atuty do kontynuacji wydobycia węgla. Mamy rozpoznane dobrze złoża, wyspecjalizowane firmy wydobywcze oraz ośrodki badawczo-rozwojowe pracujące nad najbardziej efektywnym i ekologicznym wykorzystaniem energetycznym węgla kamiennego. Ponadto dzięki górnictwu węgla kamiennego zachowywaliśmy suwerenność energetyczną i konkurencyjną gospodarkę.

   Jak pokazał już rok 2012 i I połowa 2013 r., polskie górnictwo węgla kamiennego przeżywa poważny kryzys, którego konsekwencją może być jego likwidacja wywołująca w przyszłości poważne skutki społeczne.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Co uczynił rząd w sprawie utrzymania konkurencyjności polskiego górnictwa węgla kamiennego wobec węgla importowanego?

   2. Jakie efektywne działania wspierające konkurencyjność, poza ograniczaniem wydobycia i inwestycji, podejmują spółki zależne od Skarbu Państwa - spółki wydobywcze?

   3. W jaki sposób organy państwa i podmioty gospodarcze działające w branży węgla starają się zapobiegać patologiom występującym w imporcie węgla kamiennego?

   4. Czy prawdą jest, że Węglokoks SA, spółka kontrolowana przez Skarb Państwa i zajmująca się dotychczas eksportem polskiego węgla kamiennego, sprowadza go do Polski z zagranicy, tworząc tym samym konkurencję na rodzimym rynku dla polskich kopalń?

   5. Czy krajowy węgiel kamienny ma wsparcie promocyjne ze strony organów i instytucji państwowych zajmujących się promowaniem polskiej gospodarki?

   6. Jakie działania podjął rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w zakresie energetyki opartej na węglu kamiennym, przez co rozumie się zabezpieczenie surowca ze strony polskich kopalń?

   Z poważaniem

   Poseł Mariusz Orion Jędrysek

   Wrocław, dnia 16 sierpnia 2013 r.