opis sprawy

Interpelacja w sprawie negatywnych konsekwencji planowanej budowy nowej kopalni odkrywkowej przez KWB Bełchatów SA oraz lokalizacji zwałowiska zewnętrznego w okolicach Złoczewa w woj. łódzkim

Interpelacja nr 22583

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie negatywnych konsekwencji planowanej budowy nowej kopalni odkrywkowej przez KWB Bełchatów SA oraz lokalizacji zwałowiska zewnętrznego w okolicach Złoczewa w woj. łódzkim

   Szanowny Panie Premierze! Moja interpelacja jest wynikiem troski o przyszłość mieszkańców Milejowa, części Kozuba, Janowa, Woli Rudnickiej, Ostrówka i Okalewa - gm. Ostrówek, a więc z terenów przeznaczonych pod zwałowisko zewnętrzne, ale nade wszystko jest próbą zwrócenia uwagi Pana Premiera na problem, z którym się borykają w związku z planowaniem kopalni odkrywkowej oraz zwałowiska zewnętrznego w Złoczewie. Jest ona bowiem dużym zagrożeniem dla produkcji i przetwórstwa mleka, a także dla całego miejscowego rolnictwa. Jej prostym następstwem będzie likwidacja wielu gospodarstw mlecznych. Powstały w jej wyniku lej depresyjny wpłynie dodatkowo na zmniejszenie produkcji mleka w tym rejonie działania. Kopalnia odkrywkowa, co potwierdza wielu ekspertów, jest jedną z bardziej nieekologicznych i nieprzyjaznych inwestycji chociażby ze względu na konieczność likwidacji dosłownie wszystkiego, co na tym terenie się znajduje.

   Podczas wizytacji tamtejszych terenów dało się zauważyć, że teren przeznaczony pod zwałowisko zewnętrzne kopalni odkrywkowej jest nie tylko bardzo dobrze rozwinięty rolniczo, ale także gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka są bardzo wysoko rozwinięte, np. nowoczesne budynki oraz urządzenia, tj. silosy, płyty obornikowe, pojemniki na gnojowicę. Od razu nasuwa się pytanie, co z gospodarstwami, które mają zobowiązania finansowe w postaci kredytów hipotecznych, co z gospodarstwami, które korzystają z tytułu dopłat z programów unijnych PROW itp. Przecież maja one obowiązek prowadzenia działalności rolniczej. Prawda jest brutalna: wywłaszczeni ze swoich gospodarstw rolnicy zostaną pozbawieni warsztatów pracy, dorobku swego życia. A tego nie da się wycenić. Stanowisko w tej sprawie, oprócz podjętych dwóch interpelacji do ministra gospodarki, dwukrotnie prezentowałem z trybuny sejmowej (posiedzenie nr 44 w dniu 19 czerwca 2013 r., 7. punkt porządku dziennego oraz posiedzenie nr 53 w dniu 7 listopada 2013 r., 14. punkt porządku dziennego). Niestety, z ubolewaniem stwierdzam także, że kilkakrotne próby umówienia się z panem Tomaszem Tomaszkiewiczem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki, na wizję lokalną terenu jak dotąd nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Wstępny plan zwałowiska jest wewnętrznie sprzeczny, niespójny, absurdalny, ponieważ bazuje na dokumentach nakreślonych w latach 70. i dopuszcza do planowania inwestycji, której skutkiem będzie dramat wielu rodzin. Taki właśnie scenariusz przewiduje resort gospodarki, jawnie ignorując interes społeczny ludzi z tamtejszych okolic, podczas gdy w odległości dwóch, trzech kilometrów znajdują się łąki i nieużytki, które zdaniem tamtejszych ludzi nadają się pod składowisko. Wyrażają oni ogromną obawę, że wstępne plany zwałowiska okażą się rzeczywistością, a ich los jest obojętny.

   Wobec powyższego zwracam się do Pana Premiera, aby przyjrzeć się tej odkrywce i zweryfikować dokumenty, które zostały nakreślone w latach 70. Na przełomie tych kilkudziesięciu lat teren bardzo się zmienił i tam, gdzie były dobre gospodarstwa, w tej chwili rośnie las, a tam, gdzie nie było gospodarstw, są pięknie prosperujące gospodarstwa mleczne dostarczające mleko do Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu. Służę pomocą, zapraszam do Złoczewa i okolicy, bo to jest naprawdę bardzo ważne dla mieszkańców tego regionu.

   Proszę Pana Premiera o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy Premier zamierza przyjrzeć się ponownie planom wstępnej lokalizacji zwałowiska zewnętrznego w okolicach Złoczewa w woj. łódzkim pod kątem zagrożeń społeczno-gospodarczych, na które uwagę zwracają mieszkańcy terenów przeznaczonych pod zwałowisko zewnętrzne?

   2. Czy podziela Pan Premier obawy mieszkańców z terenów przeznaczonych pod zwałowisko zewnętrzne w zakresie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych?

   3. Czy jest znane Panu premierowi stanowisko Rady Gminy Ostrówek z dnia 29 czerwca 2012 r. o przychyleniu się do wniosku mieszkańców Milejowa, części Kozuba, Janowa, Woli Rudnickiej, Ostrówka i Okalewa - gm. Ostrówek w sprawie zmiany lokalizacji zwałowiska zewnętrznego oraz stanowisko PGE Bełchatów w sprawie wskazania nowej lokalizacji zwałowiska zewnętrznego bazującego na aktualnych dokumentach, które zminimalizują skutki wysiedleń mieszkańców z omawianych terenów?

   Z poważaniem

   Poseł Cezary Olejniczak

   Łowicz, dnia 18 listopada 2013 r.