opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie części pakietu onkologicznego dotyczącego chorób skóry

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 29700

w sprawie części pakietu onkologicznego dotyczącego chorób skóry

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację panów posłów: Piotra Chmielowskiego, Marka Niedbały, Tomasza Kamińskiego z dnia 18 listopada 2014 r., przekazaną przy piśmie z dnia 4 grudnia 2014 r. o znaku: SPS-023-29700/14, w sprawie części pakietu onkologicznego związanego z chorobami skóry uprzejmie informuję, co następuje.

   Na podstawie Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 informuję, iż w ramach grupy czerniak i inne nowotwory złośliwe skóry (C43-C44) w pakiecie onkologicznym ujęte zostały choroby z zakresu C43 czerniak złośliwy skóry.

   Przeżywalność pacjentów onkologicznych jest uzależniona przede wszystkim od wykrycia nowotworu złośliwego w jak najwcześniejszym jego stadium, ponieważ tylko wczesne wykrycie i szybkie podjęcie odpowiednich działań daje szansę na pełne wyleczenie. Dlatego celem pakietu onkologicznego jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na konsultacje oraz diagnostykę mającą na celu potwierdzenie lub stwierdzenie braku potwierdzenia nowotworu złośliwego oraz jak najszybsze wdrożenie ukierunkowanego, nielimitowanego leczenia onkologicznego.

   Ze względu na szybki wzrost, wczesne i liczne przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych oraz przerzuty odległe czerniak złośliwy (MM) jest uważany za najbardziej złośliwy nowotwór skóry u człowieka. Mimo iż stanowi on jedynie 1,5%-4% wszystkich nowotworów skóry, to odpowiada za znaczącą większość zgonów z powodu złośliwych nowotworów dermatologicznych. W związku z tym wczesne wykrywanie i szybkie podjęcie leczenia jest niezwykle istotnym czynnikiem walki z tym nowotworem. Dlatego to właśnie czerniak złośliwy został wyodrębniony z grupy nowotworów złośliwych skóry i uwzględniony w pakiecie onkologicznym, a chorzy zostali otoczeni szczególną troską, która gwarantuje dostęp do szybkiej diagnostyki onkologicznej i kompleksowego leczenia.

   Z kolei nieczerniakowe nowotwory złośliwe skóry, tj. rak podstawnokomórkowy (BCC) czy rak kolczystokomórkowy (SCC) ze względu na powolny wzrost zmian nowotworowych, nieznaczną złośliwość i dużą łatwość leczenia rzadko powodują zagrożenie życia, w związku z tym nie zostały włączone do pakietu onkologicznego. Ich leczenie będzie realizowane na dotychczasowych zasadach. Ponadto wyłączenie pacjentów chorych na czerniaka złośliwego oraz pacjentów z pierwotnymi chłoniakami skóry (tj. ziarniniakiem grzybiastym, zespołem Sezary'ego) z puli ogólnej pacjentów oczekujących w kolejkach i przeniesienie ich do pakietu onkologicznego będzie skutkowało zmniejszeniem liczby pacjentów oczekujących na świadczenia w ramach kontraktu.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Piotr Warczyński

   Warszawa, dnia 22 grudnia 2014 r.