Zapytanie nr 4174
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie kar nałożonych na emerytów i rencistów za nieuregulowany abonament radiowo-telewizyjny
Szanowny Panie Premierze! Większość emerytów i rencistów nie płaci abonamentu radiowo-telewizyjnego. Duża część z nich jest przekonana, że postępuje zgodnie z prawem, gdyż sam Pan Premier kilka lat temu zapowiedział, że emeryci i renciści będą z tej opłaty zwolnieni.
W ostatnim czasie emeryci i renciści otrzymują wezwania do zapłaty zaległości z tytułu opłat za abonament radiowo-telewizyjny za pięć ostatnich lat wstecz. Obciążeni są także odsetkami karnymi, a często także opłatą karną za niezarejestrowanie odbiornika.
Z przedłożonych mi kopii wezwań wynika, że statystyczny emeryt, który był przekonany, że zgodnie z prawem nie płaci za abonament, musi teraz ponieść wydatek rzędu ponad 1500 zł. Ponadto w przypadku, gdy w ciągu siedmiu dni od doręczenia upomnienia nie uregulują zadłużenia, egzekwowanie długu następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do urzędu skarbowego.
Obciążenie tej wysokości przekracza możliwości finansowe większości emerytów i rencistów. Gdyby nie przekonanie, że są oni zwolnieni z tych opłat, regularnie opłacaliby abonament radiowo-telewizyjny, co w znacznie mniejszym stopniu obciążyłoby ich budżety domowe.
W związku z powyższym proszę Pana Premiera o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jak rząd zamierza pomóc w rozwiązaniu problemu tak wysokich obciążeń finansowych z tytułu niepłacenia abonamentu RTV, których większość emerytów nie jest w stanie samodzielnie spłacić?
2. Czy w związku z tym, iż zaniechanie płatności za abonament radiowo-telewizyjny nastąpiło w wielu przypadkach w związku z wypowiedziami Pana Premiera, rząd zamierza wprowadzić abolicję wobec tych zadłużeń?
Z poważaniem
Poseł Anna Bańkowska
Bydgoszcz, dnia 25 marca 2013 r.