Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 3006
w sprawie możliwości adopcji polskich dzieci z Litwy, Białorusi i Ukrainy
Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Artura Górskiego (pismo, nr SPS-024-3006/13, z dnia 22 stycznia br.) w sprawie możliwości adopcji dzieci polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi i Ukrainy uprzejmie informuję.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie posiada danych dotyczących adopcji dzieci polskiego pochodzenia będących obywatelami Litwy, Białorusi i Ukrainy. W świetle informacji uzyskanych w ambasadach i urzędach konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej działających na terytorium wymienionych państw dotychczas nie odnotowano sytuacji, w których rodzice adopcyjni z Polski zwracaliby się do placówek bądź to z prośbą o pomoc lub informacje o stanie miejscowego prawa i praktyki w zakresie adopcji zagranicznych, bądź z wnioskami o wydanie wizy dla małoletniego adoptowanego na terytorium Republiki Białorusi lub Ukrainy.
Pragniemy zwrócić jednak uwagę, że postępowanie w sprawach o adopcję (w tym adopcję zagraniczną) toczą się przed miejscowymi właściwymi organami, a prawo właściwe (międzynarodowe) z zasady nie przewiduje udziału placówek dyplomatycznych czy konsularnych państw biorących udział w adopcji.
Rzeczpospolita Polska, Białoruś i Litwa są stronami Konwencji o ochronie dzieci i współpracy w dziedzinie przysposobienia międzynarodowego sporządzonej w Hadze dnia 29 maja 1993 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 39, poz. 447).
Organami właściwymi w sprawach o adopcję zagraniczną dokonywaną w trybie powyższej konwencji są:
3/4 w Polsce: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Departament Polityki Rodzinnej,
3/4 na Białorusi: Ministerstwo Edukacji, Narodowe Centrum Adopcji (The National Center of Adoption, Ministry of Education of the Republic of Belarus, Platonowa St. 22 Minsk 220071),
3/4 na Litwie: Ministerstwo ds. Socjalnych i Pracy (State Child Rights Protection and Adoption Service Ministry of Social Security and Labour, A.Vivulskio str. 13LT-03221 Vilnius, Lithuania).
Ukraina nie jest stroną powyższej konwencji i sprawy adopcji zagranicznych regulowane są normami prawa wewnętrznego tego państwa. MSZ nie posiada szczegółowej wiedzy w zakresie szczegółowych regulacji prawa wewnętrznego Ukrainy w odniesieniu do prawnej dopuszczalności i warunków adopcji zagranicznej. Jednocześnie uprzejmie informuję, że w zakresie ustalenia treści prawa obcego i udzielania wyjaśnień dotyczących obcej praktyki sądowej (tu byłyby to informacje o praktyce orzekania przez sądy obce adopcji zagranicznych) resortem kompetentnym jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Janusz Cisek
Warszawa, dnia 18 lutego 2013 r.