opis sprawy

Interpelacja w sprawie budowy odcinka drogi ekspresowej S14

Interpelacja nr 29454

do ministra infrastruktury i rozwoju

w sprawie budowy odcinka drogi ekspresowej S14

   Szanowna Pani Minister! Proszę o umieszczenie drogi S14 na liście projektów przewidzianych do realizacji do 2020 r., na pozycji gwarantującej jej ukończenie w tym terminie. Dopiero 25. pozycja na ww. liście stanowi zagrożenie dla tej inwestycji: kluczowej dla Łodzi, bardzo ważnej dla łódzkiej aglomeracji i całego regionu drogi, a także istotnej dla ruchu tranzytowego z Dolnego Śląska w kierunku Warszawy i Gdańska.

   Projektowany odcinek S14 od autostrady A2 do węzła Lublinek jest kontynuacją już wybudowanego odcinka trasy S14 od węzła Lublinek do węzła Róża na drodze ekspresowej S8. Zaprzestanie wcześniej rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy drogi S14 spowoduje konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z przebudową już istniejących odcinków dróg krajowych 71 oraz 91, z których znaczna część ruchu zostałaby przejęta przez drogę S14.

   Obecny stan techniczny dróg krajowych 71 i 91 powoduje, iż nie są one przystosowane do przenoszenia obciążeń, jakie na nich aktualnie występują, co sprawia, iż ulegają błyskawicznej degradacji. Zgodnie z wykonaną prognozą ruchu dla S14 w przypadku zaniechania jej budowy w roku 2027 ruch na istniejącej drodze krajowej 91 w Łodzi osiągnie wartość na poziomie ruchu dla A1 na odcinku Stryków - Tuszyn. Przy braku S14 rosnące natężenie ruchu grozi niewydolnością komunikacyjną regionu. Szczególnie groźne konsekwencje dotkną Łódź, która już dziś jest najbardziej zatłoczonym miastem w Polsce, co wynika z najnowszego raportu Traffic Index. Budowa S14 jako fragmentu obwodnicy aglomeracji łódzkiej może zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu, wpłynie na zmniejszenie i w znacznej mierze rozwiązanie opisanych problemów komunikacyjnych.

   Chciałabym również podkreślić, że drogi krajowe 71 i 91, przez które obecnie wiodą szlaki tranzytowe, w znacznej części przebiegają przez gęsto zabudowane obszary aglomeracji łódzkiej. Stwarza to wzmożone niebezpieczeństwo dla mieszkańców Łodzi, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego i Konstantynowa Łódzkiego. Nieodłącznymi skutkami istniejącego obecnie stanu rzeczy są duża uciążliwość dla mieszkających w sąsiedztwie ludzi wynikająca z dużego natężenia hałasu oraz zanieczyszczenie powietrza wydzielanymi przez pojazdy spalinami. Wymienione miasta nie posiadają obwodnic, którymi można wyprowadzić ruch tranzytowy poza ich teren.

   Budowa S14 przyniesie wymierne korzyści dla całego regionu:

   - poprawią się warunki przejazdu dla ruchu tranzytowego na odcinku Emilia - Pabianice,

   - poprawią się warunki dojazdu do poszczególnych dzielnic i miast zachodniej części aglomeracji łódzkiej,

   - poprawi się bezpieczeństwo ruchu wynikające z ograniczenia dostępności drogi S14,

   - uwolnią się od uciążliwego ruchu tranzytowego odcinki istniejących dróg krajowych 91 i 14 pomiędzy Emilią i Pabianicami przebiegające przez tereny o zwartej zabudowie śródmiejskiej,

   - nastąpi aktywizacja gospodarcza terenów położonych wzdłuż projektowanej drogi ekspresowej S14.

   Przedstawiając powyższe argumenty, apeluję do Pani Minister o podjęcie działań mających zagwarantować ukończenie drogi ekspresowej S14 do 2020 r.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Elżbieta Królikowska-Kińska

   Łódź, dnia 5 listopada 2014 r.