opis sprawy

Odpowiedź na zapytanie w sprawie dofinansowania festiwalu chopinowskiego

Odpowiedź ministra kultury i dziedzictwa narodowego

na zapytanie nr 1243

w sprawie dofinansowania festiwalu chopinowskiego

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na zapytanie posła Mirosława Koźlakiewicza przesłane w dniu 13 czerwca 2012 r. pragnę uprzejmie przedstawić informację na temat rozpatrzenia wniosku o dotację dla XX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie.

   Wniosek został rozpatrzony w ramach ministerialnego programu: Wydarzenia artystyczne, priorytet: Muzyka - w grupie ponad 600 aplikacji. Wszystkie zadania zostały ocenione przez niezależnych ekspertów. Poziom nadesłanych aplikacji był bardzo wysoki, co znalazło swoje odzwierciedlenie w równie wysokich ocenach ekspertów. Ponieważ oceny na poziomie regulaminowego minimum uzyskało blisko 400 wniosków, a dofinansowanie tak dużej liczby projektów znacznie przekraczało możliwości finansowe resortu, minimalny próg punktowy dla zadań kwalifikujących się do dofinansowania musiał zostać podniesiony. Omawiany festiwal uzyskał relatywnie wysoką ocenę przekraczającą 70% punktacji maksymalnej. Ponieważ ponad 270 projektów zostało ocenionych wyżej, punktacja omawianego wniosku okazała się niewystarczająca do uzyskania pozycji rankingowej gwarantującej dotację. W rezultacie festiwal chopinowski na Mazowszu znalazł się w gronie wielu innych interesujących przedsięwzięć, które nie otrzymały dofinansowania.

   Pragnę podkreślić, iż na etapie oceny zasadniczej dofinansowanie było przyznawane wyłącznie dla zadań, które otrzymały odpowiednio wysoką punktację. Natomiast w procedurach tegorocznych programów MKiDN po raz pierwszy wprowadzono też procedurę odwoławczą. Ponieważ przystępujący do tej procedury wnioskodawcy z zasady odwołują się od oceny punktowej uzyskanej na zasadniczym etapie rozpatrywania aplikacji, punktacja uzyskana na etapie oceny eksperckiej siłą rzeczy nie musi być argumentem przesądzającym o przyznaniu dotacji.

   Ze względu na relatywnie niewielką kwotę możliwą do rozdysponowania w trakcie rozpatrywania odwołań pod uwagę brano wiele czynników. W przypadku wspomnianego w zapytaniu zadania dotyczącego benefisu Stana Borysa aspektem decydującym był fakt, że było to jedno z nielicznych zadań w priorytecie honorujących indywidualny jubileusz artystyczny. Prócz tego jest to jeden z niewielu projektów związanych z muzyka popularną, w którym ze względu na jego rocznicowy i wspomnieniowy charakter trudno mówić o aspekcie komercyjnym. Nie jest też prawdą, że w ramach priorytetu pominięto zadania promujące muzykę Fryderyka Chopina. W ramach procedury zasadniczej dofinansowanie otrzymał Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, natomiast w toku procedury odwoławczej dotacje przyznano noszącemu imię kompozytora XX Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu dla Dzieci i Młodzieży realizowanemu w Szafarni w województwie kujawsko-pomorskim.

   Osobnym problemem powstałym przy rozdzielaniu środków jest bardzo duża liczba wniosków nadsyłanych z regionów o największej aktywności kulturalnej. Przykładowo z województwa mazowieckiego napłynęło aż 25% wszystkich aplikacji złożonych w priorytecie: Muzyka. Procentowy udział liczby przyznanych dotacji dla zadań z tego województwa był jeszcze wyższy i wynosił blisko 30%. Również wśród pozytywnie rozpatrzonych odwołań odsetek projektów z Mazowsza był najwyższy (ponownie 25%). Jednakże w puli finansowej dostępnej dla procedury odwoławczej musiały też być zarezerwowane środki dla zadań realizowanych w regionach o niższym dostępie do kultury, co wykluczyło możliwość pozytywnego rozpatrzenia wszystkich odwołań z województwa mazowieckiego.

   Uprzejmie informuję, iż pomimo zwiększenia budżetu priorytetu o ponad 38% środki dostępne w ramach priorytetu: Muzyka zostały wyczerpane. Z tego względu nie ma możliwości udzielenia dofinansowania dla XX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu.

   Łączę wyrazy szacunku

   Minister

   Bogdan Zdrojewski

   Warszawa, dnia 28 czerwca 2012 r.