Zapytanie nr 7045

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie nepotyzmu, dziedziczności, kumoterstwa i rodzinnego obsadzania stanowisk w Dolnośląskim Oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

   Powszechnie znana definicja nepotyzmu to faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności. Termin ten jest szczególnie używany w odniesieniu do obsadzania stanowisk w spółkach skarbu państwa, przedsiębiorstwach państwowych, agencjach oraz państwowych jednostkach budżetowych. Szczególnego znaczenia termin ten nabiera w odniesieniu do podmiotów będących w kompetencji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Pod nadzorem ministerstwa rolnictwa pozostaje ponad 40 agencji, ośrodków doradczych i różnego rodzaju fundacji oraz instytucji. Do największych należą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych czy też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

   Powszechną praktyką jest zatrudnianie w tego rodzaju jednostkach całych rodzin, co nie tak dawno było całodniowym leitmotivem jednej z popularnych stacji radiowych.

   W związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

   1. Ile osób o takich samych nazwiskach pracuje w Dolnośląskim Oddziale ARiMR?

   2. Ile osób z pracowników Dolnośląskiego Oddziału ARiMR określonych w pkt 1 oraz osób o innych nazwiskach stanowi rodzinę?

   3. Czy fakt pokrewieństwa i powinowactwa jest podstawowym kryterium kwalifikacyjnym w Dolnośląskim Oddziale ARiMR?

   Z poważaniem

   Poseł Henryk Kmiecik

   Lubawka, dnia 22 lipca 2014 r.