Interpelacja nr 24879
do ministra infrastruktury i rozwoju
w sprawie przepisów zawartych w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Operacyjnego ˝Kapitał ludzki˝
Dostęp do stypendiów dla osób na trzecim stopniu studiów jest koniecznością. Studenci wyróżniający się szczególnymi zdolnościami i zaangażowaniem w działalność naukową i badawczą powinni nie tylko być nagradzani za wykonywaną pracę, ale także mieć odpowiednie warunki do realizowania swoich obowiązków. Młodzi naukowcy często zmuszeni są do rezygnacji z pracy zarobkowej, a coraz rzadziej maja szansę na jakikolwiek etat na uczelni. Stypendia gwarantują zatem możliwość utrzymania się i kontynuacji naukowego rozwoju. Niestety zapisy SZOP POKL przewidują powyższe wsparcie jedynie dla studentów nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych. Natomiast doktoranci nauk medycznych i rolniczych, zgodnie z regionalną strategią innowacji województwa kujawsko-pomorskiego, nie mogą ubiegać się o stypendia. Konsekwencją tego może być ograniczenie liczby doktorantów zwłaszcza Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Środowisko akademickie podkreśla, iż prace naukowe opracowywane są w ramach dyscyplin naukowych, a SZOP POKL wskazuje na kierunki kształcenia. Rozbieżność, nawet w najmniejszym zakresie przytoczonych dokumentów, zmusza do przypisywania kierunku kształcenia do określonej dyscypliny naukowej, nawet gdy nie do końca ich zakresy sobie odpowiadają.
W związku z tym mam do Pani Minister następujące pytania:
1. Dlaczego ministerstwo zdecydowało się na przyjęcie dokumentu, w którym wykluczono niektóre kierunki studiów?
2. Czy ministerstwo rozważało wprowadzenie zmian w zakresie dostosowania przepisów do dyscyplin naukowych, a nie kierunków kształcenia?
3. Czy ministerstwo analizuje dokumenty strategiczne dla rozwoju poszczególnych województw oraz ich poziom dostosowania, a zarazem szczegółowego uzupełniania resortowych programów?
Poseł Teresa Piotrowska
Warszawa, dnia 21 lutego 2014 r.