Interpelacja nr 27322

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie problemów osób opuszczających zakłady karne

   Szanowny Panie Ministrze! Osoby opuszczające zakład karny po pewnym okresie izolacji społecznej są narażone na społeczne odrzucenie. Dość konserwatywne podejście naszego społeczeństwa do osób po odbyciu kary więzienia dodatkowo potęguje odczucie izolacji społecznej u takich osób. Osoby takie są marginalizowane i spychane na margines społeczeństwa, a nierzadko stają się bezdomnymi lub wracają na przestępczą drogę. Osoba przebywająca w zakładzie karnym poddawana jest procesowi resocjalizacji oraz - jeśli istnieje taka potrzeba - zdobywa wykształcenie lub je uzupełnia.

   Głównym problemem tych osób jest znalezienie zatrudnienia. W procesie poszukiwania pracy osoba taka nierzadko jest pytana o zaświadczenie o niekaralności, co z góry przekreśla jej szanse na zatrudnienie, jeśli nawet jest ona dobrym fachowcem w danej dziedzinie. Pomoc oferowane przez jednostki do tego celu wyznaczone, tj. ośrodki pomocy społecznej, urzędy pracy, hufce pracy oraz powiatowe centra pomocy rodzinie, są niewystarczające do uniezależnienia się skazanego.

   W tej sytuacji szczególnie w regionach, gdzie bezrobocie jest bardzo duże (głownie województwa wschodnie), pracodawcy mają duże wymagania co do pracownika. Osoby te nie mają możliwości poprawy swojego standardu życia na wolności, co utrwala w nich roszczeniowy i konsumpcyjny sposób egzystencji, a to z kolei prowadzi do utożsamiania ich z myślą, że w izolacji jest im dobrze i czują się tam bezpiecznie.

   Wobec powyższego problemu zwracamy się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy przedstawiony problem jest znany Panu ministrowi i jaki ma charakter w strefie województw ściany wschodniej?

   2. Czy Pan Minister posiada dane statystyczne co do liczby osób, które po odbyciu kary więzienia znajdują pracę w Polsce?

   3. Jakie konkretne działania zamierza podjąć rząd, by usprawnić istniejący system pomocy postpenitencjarnej?

   Z należnymi wyrazami szacunku

   Poseł Bogdan Rzońca oraz grupa posłów

   Jasło, dnia 9 lipca 2014 r.