Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 22366

w sprawie zakończenia procesu cyfryzacji

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 14 listopada 2013 r. przekazującego interpelację poseł na Sejm RP pani Anny Elżbiety Sobeckiej w sprawie zakończenia procesu cyfryzacji (SPS-023-22366/13) uprzejmie przedstawiam, co następuje.

   Na wstępie pragnę poinformować, że zgodnie z art. 3 ust. 2 z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903, ze zm.) wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej dokonuje się na poszczególnych obszarach terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z terminami określonymi przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, nie później niż do dnia 31 lipca 2013 r. Ostatni etap wyłączenia emisji analogowych oraz uruchomienia emisji cyfrowych miał miejsce w dniu 23 lipca br. W wyniku zrealizowanych etapów wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej, zgodnie z harmonogramem wyznaczonym w drodze decyzji przez prezesa UKE, wymogi dotyczące pokrycia ludnościowego multipleksów określone w art. 7 i art. 9 przedmiotowej ustawy zostały w pełni zrealizowane. Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez UKE pokrycie sygnałem MUX 3 po 23 lipca br. wynosiło około 99,5% populacji kraju. Dane te potwierdziła również Telewizja Polska, która w dniu 2 października 2013 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 17 września br. poinformowała prezesa UKE, że zgodnie z posiadanymi przez Telewizję Polską SA danymi pokrycie ludnościowe naziemnego multipleksu cyfrowego MUX 3 wynosiło około 99,5%, w tym ok. 96,5% pokrycia właściwym terytorialnie programem regionalnym.

   Odnośnie do pytania dotyczącego zakończenia procesu cyfryzacji telewizji naziemnej pragnę poinformować, że wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej w zakresie pokrycia sygnałem cyfrowym zostało zrealizowane zgodnie z przedmiotową ustawą. Według informacji przedstawionych przez prezesa UKE pokrycie sygnałem MUX 1 oraz MUX 2 wynosi około 98% populacji kraju.

   Natomiast obecnie zmianie podlega oferta programowa w MUX 1 rozpoczęta przez przewodniczącego KRRiT zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. W dniu 7 listopada 2013 r. prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zmiany lub uchylenia rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz Telewizji Polskiej SA. Po zwolnieniu przez TVP SA wykorzystywanej dla potrzeb emisji programów TVP1 HD, TVP2 oraz TVP Info 50% przepływności naziemnego multipleksu cyfrowego MUX 1 będą mogły być nadawane cztery programy zgodnie z przyznanymi w 2013 r. przez KRRiT koncesjami.

   Przedstawione przez panią poseł rozbieżności dotyczące wdrażania MUX 3 wynikają z faktu, że na niektórych obszarach kraju nie ma dostępnej właściwej dla miejsca zamieszkania wersji regionalnej programu TVP Regionalna. Zgodnie z informacjami TVP SA ten problem może dotyczyć około 3% społeczeństwa będącego w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej. Należy wziąć pod uwagę, że skala tego problemu jest mniejsza, ponieważ szacuje się, że z naziemnego odbioru telewizji korzysta około 30% społeczeństwa. W celu pełnego zregionalizowania MUX 3, czyli umożliwienia odbioru odpowiedniego zgodnie z podziałem administracyjnym kraju programu TVP Regionalna, Telewizja Polska SA do kwietnia 2014 r. planuje przeprowadzenie rekonfiguracji sieci nadawczej MUX 3.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Stanisław Huskowski

   Warszawa, dnia 31 grudnia 2013 r.