Interpelacja nr 19408
do ministra finansów
w sprawie zasad udzielania kredytów przez instytucje parabankowe
Szanowny Panie Ministrze! Na przestrzeni ostatnich lat mamy w Polsce do czynienia z niebezpiecznym procesem rosnącego zadłużenia dużych grup ludzi za pośrednictwem kredytów konsumenckich. Według danych z 2012 r. aż 58% rodzin ma długi, z czego co czwarta ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań.
Jest wiele przyczyn tego negatywnego zjawiska. Podstawowa to słaba kondycja ekonomiczna osób zadłużających się. Równie istotną kwestią jest łatwy dostęp do kredytów zarówno w bankach, jak i szczególnie w parabankach. Eksperci analizujący tę sytuację twierdzą, że zwiększanie się zadłużenia wynika także z braku jednoznacznej informacji o realnych kosztach kredytu udzielanego przez parabanki oraz stosowania nieetycznych praktyk handlowych przez wiele firm tego typu. Jak wynika z raportu UOKiK, ponad dwie trzecie reklam instytucji pozabankowych wprowadza klienta w błąd.
Wskazane problemy mogą być przyczyną wielu tragedii, prowadząc m.in. do tzw. pętli kredytowej - zaciągania kolejnych pożyczek na spłatę już istniejących zobowiązań kredytowych, a także często utraty mieszkania. W konsekwencji dochodzi do wielu samobójstw, których bezpośrednią przyczyną jest niemożność uregulowania zobowiązań finansowych.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy ministerstwo dysponuje statystykami obrazującymi skalę rosnącego zadłużenia Polaków w instytucjach pozabankowych?
2. Jakie podejmuje się działania, aby przeciwdziałać negatywnemu zjawisku wzrostu zadłużeń obywateli, szczególnie w parabankach?
3. Jakie są efekty prac w tym zakresie powołanej w 2012 r. grupy Komitetu Stabilności Finansowej?
4. Czy ministerstwo przewiduje ustalenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów udzielanych przez parabanki analogicznej do obowiązującej banki, co chroniłoby interes kredytobiorców?
Z wyrazami szacunku
Poseł Anna Bańkowska
Bydgoszcz, dnia 8 lipca 2013 r.