Interpelacja nr 31627
do ministra edukacji narodowej
w sprawie zakazów modlitwy przed lekcjami wydawanych przez kuratoria oświaty
Wielowieczna tradycja Rzeczypospolitej Polskiej nierozerwalnie związana jest z religią chrześcijańską. Jednym z fundamentalnych elementów kultury chrześcijańskiej jest modlitwa, odmawiana prywatnie lub publicznie, pojedynczo lub wspólnie z innymi. Uzewnętrznianie swoich wierzeń ma nie tylko charakter duchowy, ale również społeczny, ponieważ wypełnia funkcję integracyjną oraz wychowawczą. Dlatego też z głębokim zaniepokojeniem przyjąłem informację o wydaniu przez Kuratorium Oświaty w Katowicach zakazu modlitwy przed lekcjami. Zwłaszcza, że zarówno Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, jak i rozporządzenie Ministra Edukacji z dn. 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobów organizowania nauki religii w szkołach publicznych nie stanowią ograniczenia swobód i wolności religijnych uczniów, a wręcz przeciwnie – gwarantują możliwość wyznawania i uprawiania kultu również w szkołach publicznych.
W nawiązaniu do powyższego znamienną i alarmującą egzemplifikacją próby ograniczenia praw zawartych w ustawie zasadniczej jest decyzja Śląskiego Kuratorium Oświaty o zakazie modlitwy przed lekcjami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Golasowicach, która została wydana po skardze wniesionej przez jednego z rodziców uczniów. Jak podkreśla specjalista prawa kanonicznego i wyznaniowego ksiądz profesor Wojciech Góralski, w Polsce nie obowiązuje żadna podstawa prawna, na podstawie której Śląskie Kuratorium Oświaty mogłoby zakazać modlitwy przed lekcjami. Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 14 kwietnia 1992 w paragrafie 12. stanowi, że „(…) W szkole można także odmawiać modlitwę przed i po zajęciach. Odmawianie modlitwy w szkole powinno być wyrazem wspólnego dążenia uczniów oraz taktu i delikatności ze strony nauczycieli i wychowawców.”
Decyzja o zakazie modlitwy przed lekcjami zdaje się również stać w całkowitej sprzeczności z art. 53 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który w klarowny i niezaprzeczalny sposób gwarantuje „(…) wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie.”
Mając na uwadze przedstawione powyżej informacje, zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o podjęcie interwencji, przeanalizowanie podjętej przez Śląskie Kuratorium Oświaty decyzji i jej skutków oraz o odpowiedź na następujące pytania:
- Jak wiele zakazów modlitwy przed lekcjami wydały dotychczas Kuratoria Oświaty w Polsce?
- Czy w opinii Ministerstwa decyzja Kuratorium Oświaty w Katowicach jest zasadna, sprawiedliwa i uwzględnia w jednakowym stopniu konstytucyjną wolność do wyrażania poglądów wszystkich uczniów?
- Czy Ministerstwo podejmie stosowne działania, zmierzające do zmiany decyzji Śląskiego Kuratorium Oświaty, skutkujące umożliwieniem korzystania uczniom szkół z praw wynikających z Konstytucji Rzeczypospolitej oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r.?