Odpowiedź na interpelację nr 33512
w sprawie stworzenia ogólnopolskiej bazy danych w celu ułatwienia odzyskiwania przez Policję skradzionych rowerów
Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński
Warszawa, 05-08-2015
Szanowna Pani Marszałek,
w odpowiedzi na interpelację numer 33512 Posła na Sejm RP Pana Łukasza Gibały w sprawie utworzenia ogólnopolskiej bazy danych w celu ułatwienia odzyskiwania przez Policję skradzionych rowerów, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Na wstępie należy wyjaśnić, że nie wszyscy producenci rowerów umieszczają na ich ramach trwałe numery, które mogą zostać wykorzystane do ewidencjonowania ww. środka transportu.
Z uwagi na powyższe, w celu zaewidencjonowania rowerów, które nie posiadają wskazanego oznaczenia, należy dokonać ich trwałego oznaczenia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Główną Policji (KGP), przedmiotowe oznaczenie następuje poprzez wygrawerowanie numeru na ramie roweru albo naniesienie numeru przy użyciu specjalnego markera, który jest widoczny po oświetleniu promieniami UV. Jak podkreśliła KGP, istotnym elementem przy tym pozostaje umieszczenie na rowerze naklejki informującej, że jest on oznakowany, co stanowi działanie o charakterze prewencyjnym.Jednocześnie uprzejmie informuję, że podstawowym narzędziem informatycznym wykorzystywanym przez Policję jest Krajowy System Informacyjny Policji (KSIP), który zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie przetwarzania informacji przez Policję (Dz. U. z 2013 r., poz. 8) jest zestawem zbiorów danych przetwarzanych w systemach teleinformatycznych. Stosownie do decyzji Nr 125 Komendanta Głównego Policji z dnia 5 kwietnia 2013 r. w sprawie funkcjonowania Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz. Urz. KGP poz. 28 z późn. zm.), w zbiorze KSIP Rzecz rejestruje się i przetwarza informacje m.in. o rzeczach związanych z przestępstwem lub wykroczeniem oraz posiadających numery umożliwiające ich jednoznaczną identyfikację. Tym samym w KSIP rejestrowane są m.in. utracone rowery, które posiadają cechy identyfikacyjne jak np. numer seryjny ramy lub numer oznakowania.
W przypadku rejestracji rzeczy utraconych w wyniku przestępstwa lub wykroczenia, w tym także utraconych poza granicami kraju na szkodę obywatela polskiego, jako powód rejestracji informacji o ww. rzeczach oznacza się „UTRACONO”. Rejestracja informacji o rzeczach określonych w § 32 ust. 1 i 2 ww. decyzji zawiera, w szczególności:
- datę rejestracji;
- datę zdarzenia, w związku z którym następuje rejestracja rzeczy;
- znak lub numer sprawy, w ramach której następuje rejestracja rzeczy;
- nazwę jednostki lub komórki organizacyjnej Policji dokonującej rejestracji rzeczy;
- informacje umożliwiające identyfikację rzeczy, z uwzględnieniem ust. 2;
- powód rejestracji zgodnie z oznaczeniami określonymi w § 32 ust. 5 oraz wskazaniem przyczyny utraty rzeczy – w przypadku rejestracji z powodu „UTRACONO";
- identyfikator KSIP wydarzenia, przestępstwa, osoby lub podmiotu, w związku z którymi rzecz została zarejestrowana;
- określenie terminu rejestracji (terminu: trwania poszukiwania, objęcia zainteresowaniem lub przechowywania zabezpieczonych rzeczy) z zastrzeżeniem, że w przypadku rzeczy utraconych w wyniku wykroczenia termin rejestracji nie może być dłuższy niż 3 lata;
- w przypadku wszczęcia postępowania karnego: a) numer Rejestru Śledztw i Dochodzeń (RSD), b) identyfikator kadrowy policjanta lub pracownika Policji dokonującego rejestracji rzeczy i identyfikatory kadrowe odpowiednio osoby dokonującej rejestracji oraz zlecającej rejestrację, jeżeli rejestracji dokonano na zlecenie;
- uzupełnienie albo zmianę w rejestracji rzeczy;
- informacje o przekazaniu oraz przejęciu rejestracji rzeczy przez inną jednostkę lub komórkę organizacyjną Policji;
- rodzaj i datę zakończenia czynności wynikających z rejestracji (poszukiwania, zainteresowania lub zabezpieczenia).
Należy również wskazać, że informacje o rzeczach utraconych w wyniku przestępstwa lub wykroczenia, z wyjątkiem informacji o pojazdach i tablicach rejestracyjnych, rejestruje się w zbiorach danych KSIP niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających rejestrację, jednak nie później niż w ciągu 3 godzin od przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. W zbiorach KSIP może znajdować się tylko jedna czynna rejestracja tej samej rzeczy z oznaczonym powodem „Utracono”. Ponadto, rejestracja rzeczy w zależności od powodu jej dokonania oraz wykonywanych czynności pozostaje czynna alternatywnie do: 1) odwołania poszukiwania rzeczy; 2) zakończenia zainteresowania, w tym ustalenia braku powodów do dalszego przetwarzania przez Policję informacji o rzeczy; 3) dnia obowiązywania rejestracji określonej przez jednostkę organizacyjną Policji dokonującą tej rejestracji, jednak nie dłużej niż przez okres 3 lat od dokonania rejestracji w przypadku rzeczy utraconych w wyniku wykroczeń.
Jednocześnie należy wyjaśnić, że dostęp do informacji przetwarzanych w zbiorach KSIP następuje poprzez stanowiska dostępowe pracujące w Policyjnej Sieci Transmisji Danych będącej wewnętrzną siecią policyjną lub Terminale Mobilne. Powyższe rozwiązanie pozwala na korzystanie ze zbiorów KSIP w jednostkach terenowych Policji oraz bezpośrednio podczas pełnienia służby, np. patrolowej w terenie.
Ponadto warto nadmienić, że osoby, które nabyły rower mogą zgłosić się do najbliższej jednostki Policji, w której dyżurny na podstawie cech identyfikacyjnych dokona sprawdzenia w systemie KSIP, czy wskazany rower nie figuruje jako utracony.
W świetle opisanego powyżej funkcjonowania KSIP w zakresie rejestrowania i przetwarzania informacji o rzeczach związanych z przestępstwem lub wykroczeniem, w tym m. in. o utraconych rowerach w ocenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych tworzenie dodatkowych baz danych w omawianym obszarze nie wydaje się zasadne.
Pragnę również dodać, że policjanci służby prewencyjnej prowadzą działania profilaktyczno-prewencyjne zmierzające do podniesienia poziomu świadomości właścicieli rowerów w zakresie właściwego ich zabezpieczenia oraz ochrony przed kradzieżami. Ponadto realizowane są programy mające na celu umożliwienie identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na rowery.
Z poważaniem,
MINISTER
SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z up. Grzegorz Karpiński
Sekretarz Stanu