Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 27561
w sprawie stosowania Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego w odniesieniu do kierunku studiów: asystent rodziny
Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posła Piotra Chmielowskiego (SPS-023-27561/14), pragnę złożyć następujące wyjaśnienia.
Wymieniony w interpelacji kierunek studiów: asystent rodziny nie jest prowadzony w żadnej z uczelni nadzorowanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Funkcja asystenta rodziny została wprowadzona przez ustawę z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887, z późn. zm.) i polega na wspieraniu rodziny, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci. Zadania asystenta rodziny określa art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy kształcenie prowadzące do uzyskania kwalifikacji asystenta rodziny może być prowadzone m.in. jako studia podyplomowe uwzględniające zakres programowy szkolenia określony w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 9 grudnia 2011 r. w sprawie szkoleń na asystenta rodziny (Dz. U. Nr 272, poz. 1608).
Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) uczelnia może prowadzić studia podyplomowe w zakresie obszaru kształcenia, z którym związany jest co najmniej jeden kierunek studiów prowadzony przez uczelnię. Tylko w przypadku, kiedy program studiów podyplomowych wykracza poza zakres, do prowadzenia tych studiów wymagana jest zgoda ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, wydana po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Studia podyplomowe stanowią formę kształcenia inną niż studia wyższe i w związku z tym nie można odnosić wprost przepisów regulujących zasady kształcenia na studiach wyższych do kształcenia podyplomowego.
Z informacji pozyskanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że kształcenie na studiach podyplomowych umożliwiających uzyskanie uprawnień do wykonywania funkcji asystenta rodziny prowadzi wiele uczelni. Dzięki temu osoby zainteresowane uzyskaniem takich uprawnień mają szerokie możliwości wyboru najlepszej oferty kształcenia w tym zakresie.
Łączę wyrazy szacunku
Podsekretarz stanu
Daria Lipińska-Nałęcz
Warszawa, dnia 5 sierpnia 2014 r.