6 kadencja, 29 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski

6 kadencja, 29 posiedzenie, 2 dzień (20-11-2008)

17 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o pracownikach samorządowych (druki nr 1315 i 1324).


Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Lewicy przedkładam nasze stanowisko wobec uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zaopiniowanej przez Komisję Samorządu Terytorialnego w sprawie ustawy o pracownikach samorządowych.

    Większość poprawek zaproponowanych przez Senat w naszym przekonaniu jest słuszna, celowa i powinna być poparta, natomiast w stosunku do niektórych poprawek mamy zdanie nieco inne.

    Po pierwsze, wydaje się, iż poprawka 3. jest poprawką nietrafioną. Dotychczasowe brzmienie art. 6 jest lepsze niż brzmienie zaproponowane przez Senat. Dlatego też będziemy głosowali przeciwko tej poprawce.

    Naszej sympatii nie zdobyła również poprawka 4., dotycząca art. 17. Chodzi o liczbę doradców i ich asystentów, których można zatrudnić. Uważamy, że jest to zaproszenie do zwiększenia zatrudnienia pracowników niekoniecznie niezbędnych przez wójta, burmistrza lub przewodniczącego zarządu wojewódzkiego bądź powiatowego.

    Nie będziemy również popierali poprawki 5., dotyczącej zakazu łączenia funkcji radnego i funkcji sekretarza, skarbnika gminy, skarbnika powiatu i skarbnika województwa. W naszym przekonaniu nie ma tu widocznej kolizji, a czasami rzeczywiście jest to rozwiązanie bardzo przydatne, albowiem ta osoba, pełniąc jednocześnie te dwie bardzo ważne funkcje, jest w stanie reprezentować interes jednostki samorządu terytorialnego, w której jest zatrudniona, i w sposób lepszy, transparentny przyglądać się także działalności jednostki, w której jest radnym.

    Nie poprzemy także poprawki 7., w której Senat proponuje, aby wyrazy ˝8 lat˝ zastąpić wyrazami ˝4 lat˝. Opieka nad dziećmi trwa dłużej niż 4 lata i w dzisiejszych warunkach lepiej jest zagwarantować rodzicom szansę, żeby mogli opiekować się dziećmi nieco dłużej, niż przewiduje Senat.

    Tyle uwag z naszej strony. W pozostałych kwestiach będziemy głosowali zgodnie ze wskazaniami komisji. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia