6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Antoni Mężydło

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne (druki nr 2500 i 3381).


Poseł Antoni Mężydło:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Bardzo dziękuję za tę debatę. Szczególnie dziękuję pani posłance i panom posłom, którzy wystąpili w tej debacie, za poparcie tego projektu ustawy, jak również za pytania, które zostały postawione.

    Zgadzam się z panem posłem Januszem Piechocińskim, że nasz rynek został przeregulowany. Dzisiaj ceny są tak niskie, że wydaje się, iż obniżka cen usług telekomunikacyjnych doszła do granic możliwości. Kiedy rozmawiam z ludźmi, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach, szczególnie w Anglii, to twierdzą oni, że tam sytuacja jest znacznie lepsza, przeliczając cenę usług na siłę nabywczą, czyli u nas istnieją jeszcze możliwości. Kiedy rozmawia się z przedsiębiorcami, wydaje się, że to przeregulowanie zahamowało nawet inwestycje. Natomiast u nas nie ma jednego zjawiska: upadku firm telekomunikacyjnych. Tego się nie dostrzega. Małe i duże firmy mieszczą się jeszcze w ramach tych cen usług telekomunikacyjnych, które są ustalone, szczególnie jeśli chodzi o połączenia, transmisję danych itd. Wydaje się, że istnieją jeszcze możliwości, szczególnie gdy będzie się zwiększała siła nabywcza pieniądza. Rzeczywiście ten projekt ustawy, tak jak i poprzedni projekt ustawy, tej megaustawy, projekt rządowy, wychodzi naprzeciw zaniedbaniom inwestycyjnym, a więc po uruchomieniu tych dwóch projektów ustaw środki unijne będą wykorzystywane w większym stopniu niż dotychczas.

    Odnosząc się do pytania pana posła Michała Wojtkiewicza, chcę powiedzieć, że trzeba sobie uświadomić, iż warunki i terminy, które zostały określone w projekcie ustawy w art. 43a w ust. 2 i 6, są inne niż te szczegółowe warunki regulacyjne, które podlegają zatwierdzeniu przez prezesa UKE. Szczegółowe warunki regulacyjne to tylko uściślenie warunków regulacyjnych lub innych zobowiązań przedsiębiorcy telekomunikacyjnego. Natomiast jeśli chodzi o zastrzeżenie warunków i terminów, jest określenie kodeksowe, art. 162 i 107 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

    (Poseł Michał Wojtkiewicz: Ale to nie jest wyjaśnione.)

    Chodzi o to, że pewne zobowiązania są zobowiązaniami na czas oznaczony. Telekomunikacja Polska zobowiązuje się, w tych szczegółowych warunkach, do dotrzymania jakiegoś czasu, terminu albo jakichś warunków. Jeżeli wystąpią te warunki, to już nie będzie...

    (Poseł Michał Wojtkiewicz: Dlatego nie jest to jasne.)

    Bo są to ogólne sformułowania, sformułowania kodeksowe. Nie odnoszą się do szczegółowych warunków regulacyjnych. Warunki regulacyjne dotyczą zagadnień telekomunikacyjnych, rynku telekomunikacyjnego, są szczegółowe. Zastrzeżenie warunków i terminów to zobowiązania kodeksowe, administracyjne.

    (Poseł Michał Wojtkiewicz: To trzeba było to zaznaczyć.)

    Tak, ten problem się pojawił. Na prośbę legislatorów próbowaliśmy w podkomisji jakoś to zmienić, żeby to nie było...

    (Poseł Michał Wojtkiewicz: Jasno.)

    ...takie masło maślane, ale nie znaleźliśmy innych sformułowań.

    (Poseł Michał Wojtkiewicz: Dopisać.)

    Wydaje się, że to sformułowanie jest najwłaściwsze. Próbowaliśmy to zmienić, inaczej sformułować, ale nie udało się nam.

    Odniosę się jeszcze do wypowiedzi pana posła Mirosława Pawlaka. Nie ma zagrożeń, o których pan mówił. Czy wzmocni to naciski na separację funkcjonalną? Wydaje się, że jeżeli zawarte porozumienie przyniesie spodziewane efekty, czyli zatwierdzenie szczegółowych warunków regulacyjnych, separacja funkcjonalna nie będzie potrzebna. Natomiast ta ustawa nie wyłącza separacji funkcjonalnej. Ten miecz zawsze będzie wisiał nad regulatorem, który nie będzie poddawał się regulacjom regulatora rynku. To tyle.

    Chciałbym jeszcze raz wszystkim bardzo podziękować za pracę w podkomisji. Myślę, że jest to dobry projekt. Mam nadzieję, że osiągniemy zakładane przez nas efekty opisane w uzasadnieniu do projektu ustawy. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia