6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)
9 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Piątas:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Pośle! Ministerstwo Obrony Narodowej zostało zobligowane do likwidacji zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych ustawą o finansach publicznych i ustawą wprowadzającą ustawę o finansach publicznych. Problem ten jest nam znany i pragnę podkreślić, że odbyliśmy kilka spotkań z poszczególnymi dyrekcjami i związkami zawodowymi WZRB, ale także z całością zakładów. Na spotkaniu tym był minister obrony i kadra kierownicza.
W zakładach tych łącznie zatrudnionych jest około tysiąca pracowników. Są to zakłady, które prowadzą na rzecz jednostek określone usługi budowlane, ale także zabezpieczające, eksploatacyjne. Tak jak pan poseł podkreślił, część z nich posiada certyfikat dopuszczający do prowadzenia swojej działalność w obszarach objętych ochroną tajemnicy.
Poinformowaliśmy o tym, co zrobiliśmy, tak dyrekcję zakładów, jak i związki zawodowe.
Wystąpiliśmy z wnioskiem o utworzenie instytucji gospodarki budżetowej. Wniosek ten jest aktualnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Decyzja o tym należy do Rady Ministrów. My o tej decyzji dzisiaj jeszcze nie możemy przesądzić, ponieważ trwa proces uzgodnień.
Chciałbym również powiedzieć, że wojsko zawsze przygotowuje się na dwa warianty działania. Gdybyśmy nie mieli powodzenia w tym działaniu, mamy także możliwość przekazania WZRB do agencji mieszkaniowej, z zachowaniem dotychczasowych funkcji i zadań, a być może nawet z rozszerzeniem ich trochę na te obszary, w których obecnie agencja zleca prace, jeśli chodzi o systemy cieplne czy pewne usługi dotyczące działalności komunalnej. Naszym zadaniem jest zachować te miejsca pracy, zachować funkcje, które te zakłady dzisiaj spełniają.
Pragnę też podkreślić, że dyskutowaliśmy na temat rentowności i konkurencyjności na rynku i wydaje nam się, że kierownictwa tych zakładów myślą w sposób nowoczesny, z uwzględnieniem potrzeb i wymogów rynkowych, i rozumieją sytuację. Pragnę również podkreślić, że te zakłady mają do końca roku zamówienia, a część z nich ma zamówienia także na przyszły rok i będzie je realizowała w ramach umów wieloletnich. A zatem gdybyśmy nie uzyskali poparcia co do instytucji gospodarki budżetowej, gdyby Rada Ministrów nie przychyliła się do wniosku ministra, to mamy rozwiązanie drugie. Natomiast nie będzie sytuacji, w której te zakłady uległyby całkowitej likwidacji.
Ufam, że to wyjaśnienie będzie przez państwa przyjęte jako wystarczające. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia