6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Stanisław Wziątek

6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)

3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (druki nr 1661 i 1899).


Poseł Stanisław Wziątek:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewica wobec projektu ustawy o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów normatywnych.

    Sprawozdanie komisji zostało zawarte w druku nr 1899. Powołano podkomisję i na posiedzeniu podkomisji, właściwie na dwóch posiedzeniach, dokonano 12 poprawek. Poprawki miały charakter przede wszystkim redakcyjny. Uzgodniono także nowe treści 4 artykułów, skreślono 2 artykuły i niektóre fragmenty innych artykułów. Tak naprawdę praca w podkomisji koncentrowała się na udoskonaleniu tego, co zostało zaproponowane przez rząd.

    Pierwszy cel wdrożenia ustawy to zapewnienie spójności prawa z systemem prawa Unii Europejskiej. Bardzo istotny jest także drugi aspekt, to, aby wyeliminować wadliwe lub po prostu zbędne upoważnienia, które zostały zawarte w dotychczas obowiązujących przepisach prawnych, i jednocześnie dostosować te przepisy do wymogów konstytucji i przepisów ustawowych. Niezwykle ważne jest także to, co dotyczy wyciągania wniosków ze stosowania prawa. Konieczność uporządkowania systemu prawa była tutaj wyraźnie podkreślana, ale bardzo ważne jest także to, aby eliminować w prawodawstwie polskim tego rodzaju przepisy, które są zbędne albo są przepisami już niestosowanymi w życiu, nieprzystającymi do zmieniającej się rzeczywistości. Koniecznie trzeba także wprowadzić kwestie, które wiążą się z dostosowaniem polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej.

    Bardzo ważne jest również to, że ten projekt ustawy obejmuje tak naprawdę konglomerat różnych kwestii, różnych spraw. Dotyczy przecież ustawy o państwowych instytucjach filmowych, dotyczy felczerów, Policji, ochrony informacji niejawnych, akredytacji w ochronie zdrowia, gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Dotyczy także ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym, o kierowaniu ruchem drogowym, o zasadach i trybie emisji papierów wartościowych, Prawo farmaceutyczne, o transporcie kolejowym, o przeciwdziałaniu narkomanii i o bezpieczeństwie żywności. Jak widać, są to kwestie, które w żaden sposób nie są z sobą związane i nie stanowią całości merytorycznej, ale odnoszą się do różnych spraw, do różnych dziedzin ważnych dla życia społecznego, ważnych dla rozwoju gospodarczego i sprawnego funkcjonowania administracji.

    Ponieważ tego rodzaju propozycje powodują nie tylko dostosowanie do prawa europejskiego, ale lepsze funkcjonowanie prawa polskiego, klub Lewicy będzie popierał zaproponowane zmiany. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia