6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)
38 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o emeryturach pomostowych (druki nr 1475 i 1499).
Poseł Stanisław Szwed:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Widzę, że w dalszym ciągu wielu posłów Platformy Obywatelskiej nie ma pojęcia, co w tej ustawie tak naprawdę jest.
(Poseł Jan Kulas: Nie obrażajmy się.)
Jeszcze raz powtórzę, o co chodzi w tym głównym sporze. Chodzi o rok 1999. Dla wszystkich jest jasne, że osoby, które zatrudnione są po 1999 r., tracą uprawnienia do jakichkolwiek wcześniejszych przejść na emeryturę. Podam przykład najbardziej dramatyczny: hutnik, wytapiacz przy wielkim piecu, który zatrudnił się w 1999 r., przepracował 9 lat, teraz będzie miał 10 lat pracy, nie ma już uprawnień. On dzisiaj myśli, że ma te uprawnienia. Nie, on nie ma tych uprawnień, państwo je zabieracie. Pracuje dalej w takich samych warunkach, jak pracował.
Stąd moje pytanie, takie jak pan prezydent zadał: Czy każda osoba pracująca co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze będzie podlegać obowiązkowemu czy (Dzwonek) dobrowolnemu przekwalifikowaniu? Czy o przekwalifikowaniu będą decydować też inne kryteria niż 15-letni staż pracy, np. wiek pracownika, stan zdrowia? Czy pracodawcy będą partycypować w kosztach szkoleń? Czy przekwalifikowanie będzie odbywać się w ramach dotychczasowej umowy o pracę, czy po rozwiązaniu umowy o pracę? Proszę to wyjaśnić hutnikowi, który w tej chwili ma 10 lat pracy w warunkach szczególnych, za 5 lat będzie miał już 15 lat, co się z nim stanie w prywatnej firmie, jaki będzie dalszy jego los. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia