6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Adam Rogacki

6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)

7 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3938 i 4149).


Poseł Adam Rogacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałbym ustosunkować się do omawianego dzisiaj projektu zmieniającego ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Omawiana dzisiaj nowelizacja dotyczy m.in. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, systemu, który ma zacząć funkcjonować już 1 lipca 2011 r. Kluczowym koncepcyjnie zapisem projektu jest art. 66, stanowiący, że z chwilą przeniesienia zapisów rejestrowych przedsiębiorcy do centralnej ewidencji wójt, burmistrz lub prezydent przestaje być organem ewidencyjnym. Projekt zakłada również zmiany w procedurze zawieszania działalności gospodarczej. Taką nowostką jest to, że przedsiębiorca będzie mógł wznowić działalność w innym dniu niż dzień zawieszenia. Zmiana ta dostosuje przepisy o wznowieniu do przepisów o zawieszeniu. Projekt zakłada również, że do wniosku o wpis do centralnej ewidencji będziemy mogli dołączyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem PIT. W obecnym stanie prawnym oświadczenie o wyborze opodatkowania według np. 19-procentowej stawki podatku podatnicy składają właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, co sprawia, że muszą odwiedzić najpierw urząd gminy, a potem urząd skarbowy.

    Jeśli chodzi o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, to generalnie powinna to być swego rodzaju konstytucja dla biznesu. Jak polscy przedsiębiorcy oceniają prawodawstwo gospodarcze, możemy najlepiej dowiedzieć się od nich samych. Przytoczę tutaj chociażby opinię ze strony internetowej Business Centre Club dotyczącą tego projektu: Mimo kolejnych dwóch miesięcy cyzelowania zapisów ustawa nadal nie porusza kilku ważnych kwestii podnoszonych przez BCC i inne organizacje pracodawców. Autorzy ustawy nie skorzystali ze zgłoszonych uwag, co sprawia wrażenie, że proces tzw. konsultacji społecznych jest jedynie figurą formalną, niemającą realnego wpływu na zawartość merytoryczną ustaw. To jeden głos, lecz tych głosów jest więcej. Wiemy, że rokrocznie publikowana jest chociażby lista barier dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. W ostatnich latach niestety tych barier nie ubywa. Przeregulowane prawo, nazbyt wysokie koszty pracy, przerost biurokracji, niejasny system podatkowy czy ciągnące się latami procesy gospodarcze to główne bolączki, na które zwracają uwagę polscy przedsiębiorcy. Wyjściem naprzeciw tym postulatom były chociażby decyzje rządu Prawa i Sprawiedliwości, takie jak likwidacja obowiązku składania comiesięcznej deklaracji PIT-5, możliwość jednorazowego zaliczenia do kosztów zakupu środków trwałych do wysokości 50 tys. zł czy obniżka składki rentowej po stronie przedsiębiorców. Omawiane dzisiaj zmiany to jedynie kropla w morzu potrzeb, to delikatna korekta, a polscy przedsiębiorcy oczekują raczej w tym zakresie rewolucji. W związku z tym chciałbym wezwać do wspólnej koalicji na rzecz prawdziwego ułatwiania życia polskim przedsiębiorcom i zadeklarować, że Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość jest gotów do takich zmian. Nasz zespół gospodarczy złożył odpowiednie projekty ustaw. Obawiamy się jednak, że koalicja PO-PSL będzie postępowała nadal - tak jak w przypadku innych projektów Prawa i Sprawiedliwości - jak przysłowiowy pies ogrodnika, tzn. nie mając własnych projektów, nie dopuści do tego, by projekty Prawa i Sprawiedliwości w ogóle trafiły pod obrady. Jeśli chodzi o stosunek klubu do tego konkretnie projektu, to zostanie on wyrażony w najbliższym głosowaniu. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia