6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)
19 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2011˝ (druki nr 3146 i 3166).
Poseł Agnieszka Kozłowska-Rajewicz:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2011˝.
Ustawa określa okres realizacji programu, pierwotnie do 2011 r., oraz wartość kosztorysową zadań, które były tym programem objęte, na kwotę ponad 415 mln, z czego nakłady budżetu państwa wynosiły ponad 311 mln.
Wysoka Izbo! Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jedna z największych i najlepszych uczelni w Polsce. W licznych rankingach, które są tworzone w trakcie roku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zwykle plasuje się na drugiej albo na trzeciej pozycji w kraju. Zatrudnia on 3 tys. naukowców i studiuje na nim ponad 50 tys. studentów. Jest to bardzo duża uczelnia, która praktycznie stanowi rdzeń akademickiego Poznania, choć jest jeszcze kilka innych uczelni, tak że w sumie w Poznaniu studiuje ponad 100 tys. studentów. Ta uczelnia, tak jak mówiłam, stanowi podstawę akademickiego Poznania.
Poznańska uczelnia, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, wywiera bardzo znaczący wpływ na kulturę i gospodarkę całej Wielkopolski, ale też promieniuje na Polskę. I ten ogromny kapitał intelektualny, którym dysponuje uniwersytet, może być pomnożony, jeżeli zachowa on dotychczasowe możliwości rozwoju i jeżeli kapitał ludzki będzie mógł być lepiej wykorzystany dzięki bardziej nowoczesnej bazie, która zbliża nas do standardów europejskich. Dlatego jest bardzo istotne, aby wieloletni program inwestycyjny, który istotnie wpływa na sprawność funkcjonowania uniwersytetu, ale też na renomę uczelni, mógł być realizowany zgodnie z planem.
Program, na który środki pierwotnie zaplanowane były w całości w kwocie ponad 416 mln, ze względu na zmianę cen gruntów, materiałów, usług, podatków i szereg innych czynników musi obecnie być zwaloryzowany. Wykonanie założonego planu inwestycyjnego okazało się niemożliwe zarówno w obrębie przyznanej pierwotnie dotacji, jak i w terminie wskazanym w ustawie i stąd proponowana jest nowelizacja, która zwiększa wartości kosztorysowe inwestycji, ale też wydłuża czas jej realizowania.
Dotychczas prowadzone prace inwestycyjne na uniwersytecie przyniosły Wielkopolsce efekt w postaci nowoczesnego kampusu uniwersyteckiego. On nie jest jeszcze dokończony, ale już kilka wydziałów ma nowoczesne budynki spełniające standardy europejskie. Na kampusie uniwersyteckim Morasko stoją już budynki wydziałów: geologii, geografii, fizyki, matematyki, biologii, politologii, niedawno zakończony, buduje się budynek wydziału chemii. Kilka jeszcze innych inwestycji jest rozpoczętych, m.in. Kolegium UAM w Pile i hala sportowa na kampusie Morasko.
W ramach tego programu inwestycyjnego powstała praktycznie nowa dzielnica naukowa Poznania, a dzięki temu, że ona istnieje, uniwersytet może pozyskać we współpracy z innymi uczelniami istotne dla rozwoju miasta i kraju programy, takie jak: ˝Budowa i wyposażenie Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu˝ albo ˝Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne˝. Tego rodzaju programy - każdy z nich jest wart zwykle kilkaset milionów złotych - zbliżają Polskę do najnowocześniejszych krajów europejskich i także naukę polską włączają w europejską przestrzeń naukową.
Waloryzacja, o której dzisiaj mówimy, zakłada zwiększenie wartości kosztorysowej o kwotę 185 mln, przy zachowaniu udziału środków własnych uczelni w wysokości ponad 100 mln i przy wydłużeniu terminu realizacji programu do roku 2015, dzięki czemu jednorocznie ta dotacja wynosi 15, 20, 30 mln, zależy, w którym roku.
Waloryzacja jest proponowana tylko w wysokości koniecznej do zakończenia kluczowych inwestycji. W planach zrezygnowano z kilku z nich, wcześniej planowanych, takich jak: budowa hali sportowej albo budowa domów studenckich czy rozbudowa Collegium Polonicum w Słubicach. W trakcie przygotowywania ustawy na uniwersytecie kilkakrotnie odbywała się kontrola, która miała na celu sprawdzić prawidłowość wykonywania kosztorysów. W wyniku intensywnych prac i przeprowadzonych analiz program został ograniczony do niezbędnego minimum i w takiej wersji podlega procedowaniu w Sejmie. Rozbudowę uniwersytetu wspierają władze miasta Poznania (Dzwonek) i jest bardzo ważne, żebyśmy jako Wysoka Izba teraz tę nowelizację poparli.
Klub Platforma Obywatelska z całą mocą rekomenduje wniosek wielkopolskich posłów reprezentowanych przez posła Waldy Dzikowskiego i będzie głosował za nim. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia