6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)
21 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik:
Panie Marszałku! Panie Pośle! Szanowni Państwo! Jeżeli chodzi o kwestię pomocy państwa dotyczącej poszczególnych podmiotów, tego, w jakim stopniu rządy narodowe reagują, pomagając swoim podmiotom, to nie pozostaje to w związku ze spółkami wyodrębnionymi z uwagi na szczególne znaczenie państwa. To, czy ta spółka tu jest czy nie, wcale nie oznacza, że tej pomocy ma nie być, ani nie przesądza o tym, że pomoc dla jakiejkolwiek spółki umieszczonej na liście ma być udzielona. W zasadzie są to dwie niezależne płaszczyzny do działania. Oczywiście tak jak rządy państw zachodnich, nasze państwo powinno reagować w tych sytuacjach, gdy pomoc publiczna dla przedsiębiorstwa ma być udzielana, gdy państwo uzna, że pomoc publiczna jest potrzebna. Proszę przy tym pamiętać, że z uwagi na to, że jesteśmy, gdzie jesteśmy, w takich strukturach i mamy taki reżim prawny, powinniśmy to robić w sposób, jaki przewiduje prawo. Najpierw powinniśmy zatem notyfikować pomoc, zawiadamiać o niej i jej udzielać, a nie udzielać pomocy wbrew prawu wspólnotowemu, bo potem mamy tylko kłopoty, które się potęgują na zasadzie kuli śnieżnej, i przy kolejnej pomocy problem jest coraz większy.
Jeżeli chodzi o kolejną kwestię, którą pan podnosi, a mianowicie zwiększania udziału Skarbu Państwa w spółce KGHM, to myślę, panie pośle, że zwiększanie udziału państwa w poszczególnych spółkach nie jest chyba intencją państwa jako takiego. Wydaje mi się, że trzeba by się zastanowić nad tym, jak rozumieć wtedy przepisy konstytucji, które nakazują państwu pewną aktywność w sferze pomnażania własności prywatnej, w celu wspierania własności prywatnej. Nie wiem, jak miałoby to wyglądać w tych relacjach. Jaka w tych sytuacjach byłaby ocena zachowania ministra skarbu państwa, gdyby tego typu działania podejmował? Działaniom rynkowym zawsze na pewno trzeba sprzyjać.
Pojawia się pytanie: Jaki byłby cel zwiększania udziału Skarbu Państwa w tej spółce, skoro żeby to uczynić, to trzeba wyłożyć pewne kwoty na to, żeby swoje zaangażowanie zwiększyć? Pieniądze są pewnie potrzebne bardziej na inne sprawy, a państwo i tak określony rozmiar kontroli przez organy korporacyjne w tej spółce, mam nadzieję, posiada i będzie posiadało. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia