6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Stanisław Kalemba

6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)

10 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.


Poseł Stanisław Kalemba:

    Panie Marszałku! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Panowie Ministrowie! 1 lipca br., tak jak i w latach poprzednich, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości, zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 1995 r. Warto dzisiaj przypomnieć, że przyjmuje się, iż pierwsza spółdzielnia w Europie to Towarzystwo Rzetelnych Pionierów z Rochdale założone w 1844 r. przez 28 tkaczy w Anglii, prawie 170 lat temu. Należy podkreślić, że Polska ma wspaniałe tradycje spółdzielcze, wręcz pionierskie, bowiem w 1861 r. w Poznaniu powstaje pierwsza spółdzielnia kredytowa, w 1862 - bank spółdzielczy w Brodnicy, to jest kilka lat wcześniej aniżeli powstały w Anglii w 1872 The Co-operative Bank.

    Od wielu lat spółdzielczość w Polsce boryka się z poważnymi problemami. Błędy, jakie zostały popełnione na początku transformacji w reformowaniu systemu spółdzielczego, nigdy nie zostały naprawione. Kładą się one cieniem na funkcjonowaniu spółdzielni po dzień dzisiejszy. Kolejne zmiany w ustawodawstwie spółdzielczym zbyt często zamiast poprawić, pogarszały sytuację, a pozytywne, gotowe sprawozdania nie były poddawane pod głosowania albo nie uzyskiwały większości.

    Polska spółdzielczość ma dziś jedną z najgorszych regulacji prawnych w demokratycznym świecie. Godzi się przypomnieć, że w wyniku tak stanowionego prawa potencjał społeczny i materialny spółdzielni zmniejszył się o ponad połowę, a udział w rynku - czterokrotnie. Wadliwe prawo tworzy zbędne pola występowania nieprawidłowości i sprzyja kreowaniu zafałszowanego, nieprawdziwego wizerunku ruchu spółdzielczego. Żaden z rządów po 1989 r. nie określił swojego stosunku do tak ważnego sektora gospodarki ani jego miejsca w systemie społeczno-gospodarczym naszego kraju, nie wykazywał też inicjatywy legislacyjnej.

    Fakt, że spółdzielnie w okresie planowanej gospodarki państwowej traktowane były instrumentalnie i wtłoczone zostały w jej ramy, nie może przekreślać ich dzisiejszej roli i znaczenia zarówno dla ludzi, jak i dla rozwoju państwa. Trudno zrozumieć taką sytuację wobec znakomitego rozwoju spółdzielczości w krajach Europy Zachodniej jako najważniejszego komponentu gospodarki społecznej. Komisja Europejska, Międzynarodowa Organizacja Pracy oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych od dawna przykładają dużą wagę do potrzeby wspierania tego sektora jako wspólnotowej formy aktywności ludzi i ważnego filara trwałego rozwoj społeczno-gospodarczego.

    Międzynarodowa Organizacja Pracy oraz Komisja Europejska wydały specjalne zalecenia dotyczące promowania spółdzielczości. Sekretarz generalny ONZ corocznie wydaje specjalne przesłanie podkreślające potrzebę rozwoju systemu spółdzielczego.

    Szczególnego znaczenia nabiera sektor spółdzielczy w obliczu światowego kryzysu finansowego i gospodarczego. Warto zauważyć, że banki spółdzielcze w Polsce okazały się najzdrowszym systemem bankowym. Tak je oceniają nie tylko eksperci polscy, ale i zagraniczni. Funkcjonowanie obok siebie podmiotów gospodarczych o różnej formule prawnej i różnych celach działalności przyczynia się do zwiększania stabilności rynków oraz podnosi poziom bezpieczeństwa społecznego. Jest też korzystny dla wszystkich konsumentów.

    Spółdzielczość jako obszar aktywności zawodowej i społecznej wielu ludzi jest także niezbędnym komponentem społeczeństwa obywatelskiego. Wyrazem podkreślenia roli i znaczenia spółdzielczości przez społeczność międzynarodową jest proklamowanie przez Organizację Narodów Zjednoczonych roku 2012 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości.

    Wobec powyższego kieruję następujące pytania do pana premiera, do obecnego tu pana ministra. (Dzwonek) Czy rząd Rzeczypospolitej Polskiej dostrzega potrzebę uporządkowania i poprawienia warunków prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych wpływających na funkcjonowanie spółdzielczości w Polsce, a jeśli tak, to kiedy i jakie działania w tej sprawie zamierza podjąć? Czy rząd Rzeczypospolitej Polskiej podziela opinię i zalecenia zawarte w dokumentach organizacji, których Polska jest członkiem, w tym Międzynarodowej Organizacji Pracy, Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej i ONZ? I ostatnie pytanie. Czy rząd Rzeczypospolitej Polskiej zamierza podjąć działania związane z proklamowanym przez ONZ rokiem spółdzielczości, a jeśli tak, to na czym one będą polegać?

    Na koniec podaję motto doktora Franciszka Stefczyka: Miejscowy pieniądz do miejscowych spółdzielni na miejscowe potrzeby. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia